Российские дроны вывели из строя американский бронетранспортер MaxxPro под Курском

Смирнов: жители приграничных районов Курской области продолжают эвакуироваться

Тысячи мастер-классов пройдут в «Музеоне» на «Территории будущего. Москва 2030»

Ефимов: за 12 лет в ТиНАО ввели более 32 млн кв м недвижимости

Španielsko je na nohách. Vo finále porazilo Angličanov a oslavuje titul

V nedeľňajšom finále na Olympijskom štadióne v Berlíne zvíťazili Španieli nad Anglickom 2:1 vďaka gólom Nica Williamsa zo 47. a Mikela Oyarzabala z 86. minúty.

Za "Albion" vyrovnal na priebežných 1:1 Cole Palmer. Španieli sa predtým tešili z trofeje Henriho Delaunaya v rokoch 1964, 2008 a 2012.

Futbalisti Španielska získali štvrtýkrát titul na majstrovstvách Európy a osamostatnili sa na čele historického rebríčka.

Španieli sa predtým tešili z trofeje Henriho Delaunaya v rokoch 1964, 2008 a 2012.

"La Furia Roja" tak premenila na titul aj tretiu finálovú účasť za uplynulých päť kontinentálnych šampionátov. Z piatich účastí v boji o titul vyhrala štyri. Angličania sa dostali do finále druhýkrát za sebou. Pred troma rokmi podľahli Talianom až po penaltovom rozstrele.

Španielsko - Anglicko 2:1 (0:0)

Góly: 47. Williams, 86. Oyarzabal - 73. Palmer. Rozhodcovia: Letexier - Mugnier, Rahmouni (všetci Fr.), ŽK: Olmo - Kane, Stones, Watkins, 71.000 divákov.

Španielsko: Simon - Carvajal, Le Normand (83. Nacho), Laporte, Cucurella - Rodri (46. Zubimendi), Ruiz - Yamal (89. Merino), Olmo, N. Williams - Morata (68. Oyarzabal)

Anglicko: Pickford - Walker, Stones, Guehi - Saka, Mainoo (70. Palmer), Rice, Shaw - Foden (89. Toney), Bellingham - Kane (61. Watkins)

Bezgólový polčas

Do španielskej zostavy sa vrátili po kartových trestoch obrancovia Carvajal a Le Normand. Southgate nasadil na ľavý kraj od začiatku Shawa, ktorý nahradil Trippiera. V úvodnej desaťminútovke sa ani jeden tím nehrnul do ofenzívy, hralo sa medzi šestnástkami a od začiatku s dôrazom na osobné súboje.

V 12. minúte sa dostal do šestnástky Williams, ktorý si chcel kľučkou obhodiť Stonesa, no ten sa mu šmýkačkou hodil do strely. Z následného rohu skúsil zakončiť "polonožničkami" Le Normand, ale mieril vedľa. Aj Angličania si z prvého nebezpečného výpadu vybojovali roh, ten však odvrátil Morata.

V 24. minúte Kane vysunul Shawa, ktorý si v pokutovom území prehodil loptu cez šmýkačku Carvajala, posunul ju, ale ani jeden z troch Angličanov vo vápne sa nedostal k zakončeniu. Hra bola zviazaná taktickými pokynmi, ktoré oba tábory dodržiavali do bodky najmä v defenzívach a tak bolo pred šestnástkami len veľmi málo miesta i času niečo vymyslieť.

Odhodlaní Slováci, mladý Francúz vo finále, ale aj kontroverzné oslavy. Aké odkazy zanechalo futbalové Euro?

Po polhodine tak bolo dokopy len päť striel, štyri zablokované a ani jedna na bránu. Zmeniť sa to snažili najmä Španieli, ktorí hrali s loptou a na polovičke súpera, Angličania boli väčšinu času zatiahnutí v defenzívnom bloku a čakali na brejky.

V 43. minúte dostal Morata loptu do šestnástky, nedokázal si však zaseknúť Guehiho a loptu odkopol Stones. Na druhej strane sa Kaneovi vrhol do strely Rodri. Prvá veľká šanca prišla až v závere polčasu, keď sa po predĺženom centri dostal ku zakončeniu Foden, no v páde trafil len do rúk Simona.

Druhé dejstvo

V závere prvého polčasu sa zranil Rodri a tak do druhého nastúpil na jeho miesto Zubimendi. Ten sa ani nestihol dotknúť lopty a Španieli viedli 1:0. Prvýkrát v zápase zaváhal na ľavej strane Shaw, ktorý neustrážil Yamala, ten dostal dobrú prihrávku od Carvajala, potiahol loptu pred šestnástku, poslal ju do nábehu Williamsovi, ktorý prestrelil Pickforda - 1:0.

Vzápätí mohlo byť 2:0, Williams našiel uličkou Olma, ale ten z jedenástky netrafil bránu. Angličanom sa po góle rozpadla obrana a do 55. minúty mohli inkasovať ďalšie dva góly. Morata sa dostal za obranu, ale jeho zakončenie nemalo dôraz a Williamsova strela išla tesne vedľa ľavej žrde.

Southgate na to reagoval striedaním a v 61. minúte stiahol kapitána Kanea, ktorého nahradil semifinálový hrdina Watkins. V 64. minúte si Bellingham šikovne spracoval loptu, zbavil sa tak troch brániacich hráčov, ale z hranice šestnástky trafil vedľa.

Španielskeho futbalistu Cucurellu sklamal piskot fanúšikov Nemecka. Premrhali vstupenky, tvrdí

Na druhej strane pokazili Angličania rozohrávku, Olmo vysunul Yamala, ktorého strelu musel s námahou vytlačiť na roh Pickford. V 68. minúte odišiel z ihriska aj druhý kapitán, Moratu nahradil Oyarzabal. Na druhej strane prišiel na ihrisko Palmer a Southgateovi opäť vyšiel ťah so striedaniami.

Po pravom krídle unikol Saka, jeho prízemný center sklepol Bellingham a Palmer trafil s prispením jemného teču k ľavej žrdi - 1:1. Anglicko sa tak na turnaji opäť dokázalo vrátiť do zápasu. V 82. minúte mohol po brejku rozhodnúť Yamal, ale namieril len do Pickforda. Španieli však pokračovali v tlaku a štyri minúty pred koncom rozhodli.

Cucurella pri brejku potiahol loptu, poslal perfektnú prihrávku do behu Oyarzabalovi, ktorého neustrážil Guehi a striedajúci útočník v sklze upravil na 2:1. Angličania však ešte mali možnosť vyrovnať, no po rohu v 90. minúte na trikrát nedostali loptu hlavičkami do siete, jednu z nich zastavil na čiare Olmo.

Vyjadrenia po zápase

"Nemôžem byť šťastnejší. Dokázali sme, že tvoríme skutočný tím. Sme majstri Európy, som na hráčov hrdý. Ďakujeme za podporu celému Španielsku," povedal Luis de la Fuente, tréner Španielska.

Nico Williams, autor prvého gólu sa vyjadril: "Neskutočná eufória a šťastie. To je to, čo teraz prežívame. Získali sme titul a určite ho oslávime. O dva roky chceme byť majstri sveta."

Mikel Oyarzabal, autor víťazného gólu, si myslí, že odviedol svoju prácu. "Mal som to šťastie, že som strelil víťazný gól. Veľmi si cením, že som ním pomohol k zisku titulu. Stále som tvrdil, že máme najlepší tím na šampionáte a dnes sme to potvrdili," zhrnul.

Harry Kane, kapitán Anglicka, priznal, že prehra vo finále je bolestivá. "Po inkasovanom góle sme sa vzchopili a dokázali vyrovnať, no v závere mali viac šťastia Španieli. Chceli sme vyhrať pre celé Anglicko a pre nášho trénera. Žiaľ, nepodarilo sa nám to," opísal svoje dojmy.