Rychlá auta, drahá auta, burácející auta, ale i elektromobily. Vedle toho obří automobilový byznys nebo design, který se líbí (a někdy taky ne). A hlavně novinky, ve kterých budeme jezdit. To je Forbes FastWheels.
Nejprodávanější lamborghini s elektromotorem
Další krok k elektrické budoucnosti. Lamborghini Urus, nejprodávanější model supersportovní automobilky, prošel omlazovací kúrou, která se podepsala jak na jeho vzhledu, tak i na tom, co skrývá uvnitř. Každopádně výsledkem je výkon 800 koní a zrychlení z nuly na sto za 3,4 sekundy.
Lamborghini loni zákazníkům dodalo 6087 kusů modelu Urus, přičemž celkové prodeje vůbec poprvé přeskočily hranici deseti tisíc aut, konkrétně jich bylo 10 112.
Ti, kteří si Urus teprve pořídí, už nedostanou čistý benzinový osmiválec, ale plug-in hybridní variantu s elektromotorem uloženým v převodovce. Jen samotná baterie, živící elektromotor, dovolí auto hnát šedesát kilometrů.
Úpravy se dotkly i designu, což znamená mírně přepracovanou kapotu, která inspiraci našla v modelu Revuelto, prvním plug-in hybridu od Lamborghini. Proměnou prošla i zadní část, která dostala nový spoiler, což má ve vysokých rychlostech přinést zvýšení zadního přítlaku o 35 procent.
Už i „Géčko“ od Mercedesu bude do zásuvky
Geländewagen, nebo také Mercedes-Benz třídy G, zažívá revoluční okamžik. Německá ikona totiž na silnice poprvé vyjede jako čistý elektromobil. Je ale důležité dodat, že benzinové i naftové varianty pořád zůstávají.
Elektrická verze se na první pohled od spalovací nijak výrazně neliší – géčko pořád zůstává přesně takovou krabicí, jakou si zákazníci přejí. Elektromobilita v honbě za co nejdelším dojezdem ale řeší sebemenší aerodynamické detaily, takže tady máme především zakrytou masku nebo spoiler na zadní hraně střechy.
Auto, které si stejně dobře jako na silnici vede i v těžkém terénu, pohání hned čtyři elektromotory. Energii jim dodá lithium-iontová baterie s kapacitou 116 kWh, která je uchycena v žebřinovém rámu.
V průměru by měla zajistit dojezd na jedno nabití přes 470 kilometrů. Géčko, které nově dostalo označení G 580, nikdy nebylo levné auto. A bude to platit i o elektrické verzi, která v základu vyjde na víc než 3,6 milionu korun.
Do elektřiny jde i Range Rover
A velké SUV ve spojení s elektřinou potřetí. Když máte dost peněz, milujete SUV a nejezdíte v Rolls-Royce Cullinan, Lamborghini Urus, případně v Mercedesu-Benz G, pak už zbývá jen Range Rover. A i ten jde do čisté elektřiny.
Ještě se neprodává, ale už je jasné, jak vypadá. A pravda je taková, že se od spalovacího Range Roveru prakticky téměř neliší. Odhalily to snímky, které vznikly během testování ve Švédsku, kde teploty klesaly pod minus čtyřicet stupňů Celsia. Vývojový tým jimi navázal na testy odehrávající se v opačných podmínkách, které proběhly v padesáti stupních nad nulou v regionu Středního východu.
Technické detaily elektromobilní Range Rover zatím skrývá. Nicméně se dá očekávat 800V architektura, baterie s kapacitou kolem 100 kWh a dojezd přesahující 500 kilometrů. Stejně jako u géčkového Mercedesu-Benz má i pro Range Rover platit, že čistě elektrický pohon nemá nijak negativně omezit tradičně dokonalé terénní schopnosti auta.
Range Rover Electric se má na trh dostat už letos a objednávkový katalog má obsahovat přes šestnáct tisíc jmen zákazníků.
A taky jeden kabriolet. Taky elektrický
Dost bylo automobilových obrů. Léto se blíží, takže je potřeba se mentálně naladit na automobilový život bez střechy nad hlavou. A těžko pro to hledat lepší nástroj, než je Maserati GranCabrio Folgore, kterému prvenství ve světě elektrických kabrioletů jen těsně sebralo elektrické MINI.
Zákazníci automobilky s trojzubcem ve znaku mohou volit mezi benzinovým šestiválcem a nově také elektromobilem poháněným třemi elektromotory s maximálním výkonem 829 koní v režimu, který auto z nuly na sto zrychlí za 2,8 sekundy.
Jde ale o údaje, které bude možné využívat jen pár sekund. Standardní výkon kabrioletu schopného jet rychlostí až 290 kilometrů za hodinu bude „jen“ 761 koní.
Kabriolety nikdy nebyly na dlouhé vyjížďky, takže baterie s využitelnou kapacitou 83 kWh a dojezd na jedno nabití 447 kilometrů by měly většině zákazníků stačit. Rychlé dobíjení případně zařídí, že se baterka z 20 na 80 procent kapacity doplní za osmnáct minut.
Jozef Kabaň pro Čínu
Je podepsaný pod supersportovním Bugatti Veyron, šéfoval designu exteriéru v Audi, měl pod palcem design ve Škodě Auto, Volkswagenu i u Rolls-Royce. Další štací jednapadesátiletého Slováka Jozefa Kabaně je čínský koncern SAIC Motor, kde bude fungovat na pozici viceprezidenta pro globální design.
V Evropě i v Česku se s výsledky jeho práce budeme v dalších letech potkávat hlavně prostřednictvím značky MG. Historicky britská značka sice na letošním festivalu rychlosti v Goodwoodu 2024 slaví 100 let od svého vzniku, ale dnes existuje jen díky tomu, že ji před devatenácti lety pod svá křídla zařadili Číňané, jimž pomáhá otevírat cestu do Evropy.
Aktuálně je MG v Česku prodejně úspěšnější než Citroën nebo Seat. Loni si některý z modelů MG koupilo 2609 zákazníků, za první letošní čtvrtletí jich bylo skoro 900. A přibývají i dealerství, kterých by do poloviny roku mohlo být víc než pětadvacet. V Evropě MG plánuje letos prodat 300 tisíc aut.