Téměř polovina velkých čínských měst se propadá kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí.
Některá města se propadají velmi rychle – každé šesté tempem rychlejším než jeden centimetr za rok, uvedli vědci, které citoval zpravodajský server BBC News.
Vědci uvedli, že kvůli rychlé urbanizaci v posledních desetiletích nyní Čína v současnosti pro potřeby lidí spotřebovává mnohem více vody. S propadáním půdy se tato nejlidnatější země světa potýká už dlouho.
Šanghaj i Tchien-ťin vykazovaly známky poklesu už ve dvacátých letech minulého století. Šanghaj se za poslední století propadla o více než tři metry.
Aby tým výzkumníků z několika čínských univerzit pochopil rozsah tohoto problému, prozkoumal osmdesát dva měst, včetně všech s více než dvěma miliony obyvatel. K měření vertikálních pohybů půdy po celé zemi použili data ze satelitů Sentinel-1.
Při pohledu na období od roku 2015 do roku 2022 se týmu podařilo zjistit, že pětačtyřicet procent městských oblastí klesá o více než tři milimetry ročně.
Přibližně šestnáct procent klesá rychleji než o deset milimetrů ročně, což vědci označují za rychlé tempo. V těchto rychle se propadajících oblastech žije 67 milionů lidí.
Rozsah poklesu je ovlivněn řadou faktorů, včetně geologie a hmotnosti budov. Hlavním prvkem je však podle autorů úbytek podzemní vody.
To v podstatě znamená odběr vody pod městy nebo v jejich blízkosti pro potřeby místních obyvatel.
Stejný problém už byl zaznamenán v několika velkých městských oblastech po celém světě, včetně amerického Houstonu, hlavního města Mexika či indické metropole Dillí.