Z Piotrem Wierzbickim, przewodnikiem warszawskim i autorem książek rozmawia Tomasz Zbigniew Zapert.
HISTORIA WIECZNIE ŻYWA | Złośliwi twierdzą, że stolica Wielkopolski posiada wprawdzie dwa zamki, ale razem liczą niespełna 100 lat.
KOMUCHOŻERCA | Epopeja Kresów Północno-Wschodnich podczas drugiej wojny światowej i po jej zakończeniu jest w Polsce coraz mniej znana. Jedna z największych walk z „drugim okupantem”, czyli z Sowietami, przez pół wieku nie istniała w świadomości Polaków.
Z prof. Antonim Dudkiem, historykiem, politologiem i publicystą rozmawia Karol Gac.
Trzy lata temu papież Franciszek podjął próbę usunięcia z Kościoła katolickiego tradycyjnej Mszy Świętej. Poniósł w tym całkowitą klęskę. Nic dziwnego, że w jego otoczeniu narasta frustracja i myśli się o ponownych restrykcjach.
Kazimierz Klawiter | W sierpniu 1980 r. wyleciał z Gdańska „czarny łabędź” i zafascynował cały świat. Mało jest takich zjawisk w historii cywilizacji, które by zmieniły dzieje w tym stopniu co ruch Solidarność. Jedną z instytucjonalnych prób dbania o to dziedzictwo jest stworzenie Europejskiego Centrum Solidarności – projekt śp. Pawła Adamowicza. Czy ECS realizuje tę misję?
Piotr Ciompa | Ogłoszona reforma szpitalnictwa to zbyt mały krok we właściwą stronę. Wymaga spełnienia trudnych warunków i dlatego prawdopodobnie podzieli los poprzednich reform.
„Nowy wspaniały świat” rodzi się na naszych oczach. W Polsce jeszcze mamy szansę, by zatrzymać tę przemianę.
Teatry ogłaszają plany repertuarowe, a jesień jest czasem festiwali. Zanim sezon nabierze rozpędu, proponuję krótki, nieoczywisty przegląd propozycji teatralnych.
NA SŁUCH | On ma 81 lat i jest jedną z największych legend muzyki brazylijskiej. Ona jest młodsza od niego o 42 lata i uchodzi za jedną z najciekawszych postaci współczesnego jazzu. Herbie Hancock zapoznał ich ze sobą.
DO ZOBACZENIA | Sylwester Braun – geodeta, fotograf, fotoreporter działający dla Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej. Wykonał tysiące zdjęć w powstańczej Warszawie, w tym wiele ikonicznych kadrów.
POCZYTANKI | Porządkowania i przyswajania spuścizny wybitnego czeskiego pisarza ciąg dalszy.
MOJA PÓŁKA | Ta książka o Witkacym swą premierę miała 32 lata temu. Ugruntowała ona świetną markę autorki, Joanny Siedleckiej, którą zdobyła, pisząc o Gombrowiczu w o pięć lat wcześniejszym „Jaśnie paniczu”.
Ci Francuzi są jacyś dziwni. Niby popierają wolność ekspresji, a marzy im się szkoła, w której oprócz głodu wiedzy panowałaby dyscyplina. Rzeczywistość jednak skrzeczy i młody pedagog z powołania zderza się ze ścianą.
OGLĄDANIE NA ŻĄDANIE | Hilary Swank potrafi zagrać wszystko, nie możemy więc być zaskoczeni, gdy dobrze wypada jako Sharon, właścicielka salonu fryzjerskiego, która tańczy w knajpie na kontuarze i wlewa w siebie morze tequili. „Nie jestem alkoholiczką – mówi na spotkaniu AA – tylko boli mnie głowa i mam denerwującą przyjaciółkę”. Tę, która przyprowadziła ją po pomoc.
„Ludzie generalnie nie mają pieniędzy” – pisze węgierski klasyk w „Szkole biednych”. Racja. Ale co z tego wynika?
Paryska olimpiada to ostrzeżenie przed zacieśnianiem się marginesu swobody dyskusji o problemach dopuszczania mężczyzn do rywalizacji w kobiecym sporcie. I być może dlatego Magdalena Środa z emfazą nazwała igrzyska w Paryżu genderową rewolucją.
Z Jackiem Hogą, prezesem fundacji Ad Arma rozmawia Ryszard Gromadzki.
W Polsce współrządzonej przez Adama Bodnara nie mają czego się obawiać ci, których sprawy w sądach, prokuraturach i pod auspicjami służb specjalnych ruszyły przed 15 października. Trwa wielkie umarzanie.
Kiedy Donald Tusk staje przed jakimś problemem, mówi cokolwiek – jak uczniak zmyślający powody spóźnienia. Jak długo będzie mu się to udawać?
Dlaczego w Polsce nie dorobiliśmy się takiego premiera, jakiego mają Węgrzy?
8 lutego w Sejmie odbyło się posiedzenie Komisji Obrony Narodowej. Bite siedem godzin. Dziwnym trafem jedną z nielicznych osób, którzy wytrwały, była właśnie Magdalena Chodownik. Do szefa komisji Andrzeja Grzyba podszedł wtedy pewien mężczyzna i powiedział, że na Chodownik należy uważać, bo jego zdaniem może ona pracować dla ruskich.
GWIAZDOBZDUR | Celebrytka Monika Goździalska wybrała się do jednej z warszawskich restauracji, w której spotkała ją nieprzyjemna sytuacja. Okazało się, że dla klientów kupujących jedynie kawę i ciastko nie ma miejsca, co mocno wstrząsnęło modelką.
PIECZEŃ RZYMSKA | Wydawało się, że w Italii nieustraszeni łowcy faszystów w ramach świętego pokoju olimpijskiego dali sobie na chwilę na wstrzymanie. Jednak gdy paryskie igrzyska dobiegały końca, włoscy postępowcy i kapłani poprawności politycznej zorganizowali imponujące rozmachem polowanie na rasistów.
OD POCZĄTKU | Któż mógł 35 lat temu przewidzieć, że demokracja liberalna, której wielu Polaków pragnęło niemal tak samo jak konsumpcyjnego raju, przerodzi się w rewolucję przeciw cywilizacji chrześcijańskiej, suwerenności państw i prawom rodziny?