Od początku 2025 r. obowiązują dwie zmiany w składce zdrowotnej przedsiębiorców. Jedna z nich dotyczy sprzedaży środków trwałych. Dla jednych nowe przepisy są korzystne, ale dla innych niekorzystne. Ustawodawca pozwolił jednak wybrać, czy stosować nowe przepisy, czy stare. Problem w tym, że przepisy nie precyzują, czy ten wybór przysługuje przedsiębiorcy w stosunku do wszystkich sprzedanych środków trwałych w całym 2025 r., czy może wybierać zasady przy każdej jednostkowej sprzedaży.
Polska nadrabia dystans w inwestowaniu środków unijnych, ale do najlepszych droga wciąż daleko. Dziś jest na 17-18 miejscu w UE pod względem wydawania pieniędzy z KPO. — Chciałbym, żebyśmy weszli do pierwszej dziesiątki na koniec tego roku – mówi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko w programie Onet Rano Finansowo. I wskazuje, ile środków już zostało wykorzystanych.
Dostęp do ksiąg wieczystych nadal będzie jawny, ale jednocześnie stanie się minimalnie trudniejszy. Każdy, kto zechce coś w nich sprawdzić, będzie musiał przejść proces uwierzytelnienia i nie będzie już anonimowy. Takie zmiany szykuje rząd, który chce skończyć z jednym niepokojącym procederem.
W 2024 r. zlikwidowano 2 tys. punktów stacjonarnych, a kolejne ponad 9 tys. zostało zawieszonych. To efekt zarówno słabej koniunktury, jak i konkurencji internetu. Duże sieci jednak nadal rosną — pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
Gdyby wybory prezydenckie odbyły się dziś, to do urn poszłoby prawie 84 proc. Polaków — wynika z najnowszego sondażu SW Research dla "Wprost". To oznaczałoby absolutny rekord frekwencyjny w najnowszej historii Polski. Zdaniem eksperta należałoby to rozpatrywać w kategoriach "cudu".
Polska nie odmówiła słowackiej delegacji, która w niedzielę rozpoczęła wizytę w Moskwie, możliwości przelotu nad swoim terytorium — poinformował rzecznik MSZ Paweł Wroński. Według Wrońskiego strona słowacka wysłała niekompletne dokumenty, a poproszona o ich uzupełnienie zdecydowała o zmianie trasy.
Miała być nowa jakość w polityce, są niejasności w finansowaniu Polski 2050 Szymona Hołowni. I mnóstwo pytań, na które partia nie udziela odpowiedzi — czytamy w "Newsweeku". Partia Szymona Hołowni odniosła się już do przedstawionych w artykule informacji.
Jeremy Grantham uważa, że wkrótce może pęknąć bańka giełdowa i dojść do załamania gospodarki. Wymienia kilka powodów do niepokoju i radzi, w co inwestować w tych okolicznościach.
Niemal dokładnie rok temu Polska dowiedziała się, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar usunął Dariusza Barskiego z funkcji prokuratora krajowego. Minister uznał na podstawie trzech opinii, że Barski nie był prawidłowo przywrócony ze stanu spoczynku do służby czynnej, a więc nie mógł być prokuratorem krajowym. W podobnej sytuacji jak Barski została przywrócona prokurator Barbara Zapaśnik. Sąd Apelacyjny w Poznaniu ma zdecydować, czy jej akt oskarżenia się obroni.
15 stycznia 2025 r. ma się rozstrzygnąć los aktu oskarżenia, który wniosła prokurator Barbara Zapaśnik. Jeśli poznański sąd nie uwzględni uchwały Sądu Najwyższego w sprawie Dariusza Barskiego, to sprawa, w której głównemu oskarżonemu zarzuca się m.in. gwałt, będzie nie do uratowania. Tak uważa prokurator Barbara Zapaśnik. — Nie wiem, czy świadkowie, których przesłuchałam, znajdą odwagę cywilną i zdecydują się jeszcze raz składać zeznania, które obciążają oskarżonych — mówi w rozmowie z Business Insider Polska.
Ryanair zakończył negocjacje z lotniskiem w Modlinie. — Negocjacje zostały zakończone i niestety nie udało nam się podpisać wieloletniej umowy rozwojowej (...). Staramy się precyzyjnie artykułować nasze oczekiwania, nie lubimy negocjować w nieskończoność i bez celu — mówi w rozmowie z Business Insider Polska Michał Kaczmarzyk, szef Ryanaira w Polsce. Wskazuje, co było kością niezgody i jaka będzie przyszłość przewoźnika w Polsce.