Stosunki między Polską a Niemcami pozostają napięte, mimo proeuropejskiego zwrotu rządu Donalda Tuska – ocenił brytyjski dziennik "The Guardian". Pomimo zakończenia długotrwałego sporu z Unią Europejską w sprawie praworządności, co odblokowało miliardy euro z funduszy unijnych, wzajemna nieufność i oskarżenia wciąż dominują w relacjach między Berlinem a Warszawą.
"Narodowy Fundusz Zdrowia ma plan finansowy na 2025 rok. Podpis ministra finansów nie jest potrzebny, aby realizować świadczenia. Szpitale działają i będą działać" — powiedziała w Polsat News minister zdrowia Izabela Leszczyna. "Zanim wyciągnę rękę po kolejne pieniądze, chcę lepiej zorganizować system" — dodała.
Obniżki stóp procentowych mogą nastąpić w 2025 r., jednak nie będą one znaczące ze względu na luźną politykę fiskalną — ocenił członek Rady Polityki Pieniężnej Henryk Wnorowski w rozmowie z Radiem Białystok.
Polski Fundusz Rozwoju planuje stać się głównym inwestorem w sprzedaż zielonych obligacji, aby jeszcze bardziej zwiększyć popyt na tego rodzaju zadłużenie. Polska stoi przed ogromnym zadaniem przekształcenia swojej gospodarki uzależnionej od węgla — informuje Bloomberg, powołując się na wiceprezesa PFR Mikołaja Raczyńskiego.
Zdaniem Polaków rząd w 2025 r. powinien skupić się przede wszystkim na jednym. Na opanowaniu inflacji — wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej". To o tyle ciekawe, że wskaźnik wzrostu cen jest obecnie na poziomach nieporównywalnie niższych niż jeszcze na początku 2023 r. Dla wyborców jednak to i tak za dużo. Donald Tusk musi więc zmierzyć się z tym, przez co m.in. władzę stracił PiS.
W 2025 r. Polska zainwestuje rekordowe 120 mld zł: 90 mld z KPO i 30 mld z funduszy spójności — powiedziała szefowa MFiPR Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Minister wskazała też na potrzebę korekty planu CPK.
Państwowa Komisja Wyborcza, która zbiera się w poniedziałek w południe, po raz kolejny ma się zająć sprawozdaniem komitetu Prawa i Sprawiedliwości z wyborów parlamentarnych z 2023 r. po decyzji Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Izba ta uznała skargę PiS na odrzucenie sprawozdania przez PKW.
Dla największych spółek energetycznych w Polsce dystrybucja prądu jest najbardziej rentownym segmentem. Jednocześnie jest on wąskim gardłem transformacji, ponieważ starzejąca się infrastruktura może się okazać niewydolna w obliczu gruntownej przebudowy całego systemu — pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".
W Polsce zainteresowanie kryptowalutami rośnie na przekór wojnie, którą wytoczyły im NBP i nadzór finansowy — czytamy w poniedziałkowej "Gazecie Wyborczej". Intencje są dobre, ale po raz kolejny okazuje się, że zakazany owoc smakuje lepiej — dodała gazeta.
Co sprawia najwięcej trudności podczas rozmowy rekrutacyjnej? Z ostatniego badania przeprowadzonego przez Hays Poland wynika, że największym wyzwaniem dla kandydatów jest pytanie o oczekiwania finansowe. Obawiają się, że zaproponowana kwota może być zbyt wysoka i odstraszyć potencjalnego pracodawcę.
Pilot samolotu Jeju Air, który w niedzielę rozbił się na lotnisku Muan w południowo-zachodniej Korei Południowej, poinformował wcześniej kontrolę ruchu lotniczego, że samolot zderzył się z ptakiem — podało w poniedziałek południowokoreańskie ministerstwo transportu. Władze planują też kontrole wszystkich maszyn tego typu, obsługiwanych przez południowokoreańskie linie lotnicze.
Wzrost importu spoza UE, brak rąk do pracy i luka w unijnych przepisach uderzają w sektor, w którym Polska jest unijną potęgą. Firmy wiedzą, jak rozwiązać najważniejsze problemy. Branża upatruje szansy na ich rozwiązanie w polskiej prezydencji w UE — informuje w poniedziałek "Puls Biznesu".
Południowokoreańscy śledczy poinformowali w poniedziałek, że złożyli wniosek o nakaz aresztowania byłego prezydenta Juna, który na początku grudnia wprowadził w kraju kilkugodzinny stan wojenny. Jeśli sąd zatwierdzi wniosek, będzie to pierwsza taka sytuacja w historii. Wcześniej Jun został objęty impeachmentem.
Pomimo wszystkich wysiłków, jakie można podjąć w centrum danych, jeśli podstawowe źródło energii nie pochodzi ze źródeł odnawialnych, z definicji nie można mówić o zrównoważonym rozwoju.
Kontrakty na sprzęt dla Wojska Polskiego zawarte w 2024 r. warte są ponad 160 mld zł. Polski przemysł zbrojeniowy podpisał umowy na ponad 50 mld złotych — informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".
Od sal konferencyjnych po pokoje socjalne, generatywna sztuczna inteligencja zawładnęła światem w 2024 r., wywołując dyskusje w różnych branżach na temat najlepszego wykorzystania tej technologii do zwiększenia innowacyjności i kreatywności, poprawy obsługi klienta, transformacji rozwoju produktów, a nawet usprawnienia komunikacji. Co czeka nas w 2025 r.?
Były prezydent Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter zmarł w niedzielę w wieku 100 lat Carter był 39. prezydentem USA. Sprawował ten urząd w latach 1977-1981. W 2002 r. został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.
W ciągu 12 miesięcy import towarów przegonił w Polsce eksport o 5,4 mld dol. — podał ostatnio NBP. Pieniądze wypływają z kraju też z tytułu realizacji zysków przez inwestorów zagranicznych, na minus wychodzimy już w płatnościach unijnych. W rezultacie jedynym źródłem, z którego pieniądze do Polski napływają, a nie odpływają, są usługi na czele z transportem. A ta branża ma właśnie coraz bardziej pod górę.
Najlepiej w Polsce wcale nie zarabia się w Warszawie. Co więcej, w czołówce dominują zaledwie dwa regiony i znalazło się miejsce tylko dla jednego większego miasta. Sporządziliśmy mapę polskiej klasy średniej pod kątem wynagrodzeń, na której sprawdzisz, jak zarabia się w twojej gminie. Dane mogą być dla wielu zaskakujące.