Проєкт надає аграріям доступ до державних земель на прозорих та конкурентних засадах через онлайн-аукціони. Це відкриває рівні можливості для всіх аграріїв: від великих агро-корпорацій до малих фермерів, які прагнуть розширити свій бізнес. А також для початківців та переселенців, які хочуть розпочати агробізнес. Площа земельних ділянок варіюється від 1 га до 4 тис. га. Кожна земельна ділянка виставляється на онлайн-аукціон окремим лотом, що дозволяє орендувати як великі площі, так і малі. Стартова вартість на аукціоні становить 12% від нормативно-грошової оцінки землі.
Юлія Свириденко, Перша віцепремєр-міністерка України - Міністерка економіки України, зазначила: "Запуск аукціонів з оренди державної землі - це важливий крок уряду на підтримку агровиробників, особливо тих, хто постраждав від війни. Мета цього проєкту - максимально ефективно використати ті земельні ресурси, які є в розпорядженні держави, надаючи можливість українцям - фермерам, ветеранам війни, приватним підприємцям, вимушено переміщеним особам чи навіть аграрним компаніям - взяти участь в аукціонах. Це сприятиме розвитку громад, наповненню бюджету та економічному зростанню країни".
Запровадження прозорої системи оренди державних земель через електронні аукціони є важливим кроком у модернізації земельних відносин. Це забезпечить справедливу конкуренцію серед аграріїв, сприятиме залученню інвестицій в аграрний сектор та розвитку сільських територій.
Віталій Коваль, Голова Фонду державного майна України, підкреслив: "Реалізація проєкту не лише дозволить ефективно використовувати державні землі та підтримати агровиробників, а й наповнить бюджети різних рівнів. На першому етапі очікуємо надходжень у розмірі до 1 млрд грн, а при консолідації та залученні в обіг усіх державних сільськогосподарських земель, загальна площа яких сягає близько 800 тисяч гектарів, ця сума може зрости до 8+ млрд грн. Проєкт створить новий прозорий ринок та подолає тіньові схеми у використанні державних земель,забезпечуючи їх чесне і відкрите використання".
Для участі в аукціоні аграріям необхідно обрати лот, зареєструватися на електронному майданчику, сплатити внески та взяти участь у торгах. Переможець отримає право оренди на строк до 14 років для однорічних насаджень або до 25 років для багаторічних, сплативши суборендну плату на рік вперед.
Сергій Бут, СЕО Прозорро.Продажі, зазначив: "Проєкт відкриває для аграріїв можливість отримати доступ до сотень тисяч гектарів державних земель на прозорих та конкурентних засадах через онлайн-аукціони в електронній торговій системі "Прозорро.Продажі". Ці землі розташовані в різних регіонах України, що дає можливість аграріям з усієї країни взяти участь в аукціонах".
Впровадження Земельного банку - результат спільної роботи Фонду державного майна з Міністерством аграрної політики та продовольства України та Міністерством юстиції України. Для реалізації проєкту ФДМУ створено ТОВ "Державний земельний банк" - перший державний оператор земель сільськогосподарського призначення, що на 100% належить державі.
Наступні області, де стануть доступні земельні ділянки, - це Хмельницька, Кіровоградська, Київська та Запорізька.