Середня закупівельна ціна молока екстра ґатунку станом на 10 грудня склала 19,70 грн/кг без ПДВ, що на 65 коп. більше ніж місяць тому. Діапазон цін на цей ґатунок в господарствах варіюється від 18,50 до 20,50 грн/кг без ПДВ. Нижня межа цінового діапазону виросла на 75 коп., а верхня межа виросла на 70 коп. за останній місяць.
Вищий ґатунок в середньому коштує 18,70 грн/кг без ПДВ (+30 коп.). Ціни на молоко вищого ґатунку коливаються від 17,80 до 19,50 грн/кг без ПДВ. Відносно результатів моніторингу першої половини листопада, нижня межа цінового діапазону збільшилась на 80 коп., а верхня межа виросла на 40 коп.
Середня ціна на молоко першого ґатунку склала 17,65 грн/кг без ПДВ, що на 50 коп. більше відносно ціни в першій половині листопада. Мінімальна ціна в господарствах склала 16,50 грн/кг і виросла на 50 коп. за останній місяць. Максимальна ціна склала 18,50 грн/кг і виросла на 50 коп.
Відповідно, середньозважена ціна трьох ґатунків склала 18,68 грн/кг без ПДВ, що на 48 коп. більше ніж місяць тому.
Нагадаємо: молоко дорожчає, однак в грудні менш активно порівняно з листопадом.
Попит на молоко-сировину в Україні поки, що залишається вищим за пропозицію, але вже починає зменшуватися порівняно з ситуацією, яка була на ринку в вересні, жовтні та на початку листопаду. Попит на готову молочну продукцію також переважає існуючу пропозицію. Ймовірно, подальший ріст цін на молоко-сировину стримуватиме зменшення обсягів експорту біржових товарів. Скоріш за все, активність на молочному ринку призупиниться коли відбуватиметься період новорічних свят у Європі.
Молока від господарств населення поступає на переробку все менше, але заводи, які виробляють вершкове масло та сухе молоко, не готові купувати молоко на споті за поточними високими цінами, беручі до уваги той факт, що ціни на масло в Європі суттєво знизились. Якщо в жовтні вершкове масло в ЄС коштувало 8,50 євро за кг, то тепер ціна становить 6,50 євро за кг. Ціна на молоко-сировину на споті практично не змінилася з 1 грудня.
При поточній ціні на молоко-сировину в Україні, вірогідно повторення ситуації 2023 року, коли вітчизняні компанії почали імпортувати вершкове масло для реалізації на внутрішньому ринку, що посприяло припиненню росту цін на сире молоко. За схожим сценарієм ймовірний розвиток подій в сегменті сирів. Враховуючі те, що європейські виробники отримують дотації, а їх виробничі витрати менші ніж у вітчизняних сироварів, то європейські сири коштують дешевше і українські торгівельні мережи починають їх активно імпортувати.
Ціна на молоко екстра ґатунку (51,60 євро за 100 кг) майже відповідає рівню середньої європейської ціни на сире молоко - 52,33 євро за 100 кг. Ріст ціни на молоко-сировину в Україні не є виключенням і схожа ситуація спостерігається в інших молочних регіонах. Країни, де ціни на молоко були суттєво нижчими за європейські, серйозно переглянули свої ціни в вересні, жовтні та листопаді. Зокрема, в жовтні поточного року молоко-сировина в Новій Зеландії подорожчала більше ніж на 30% відносно жовтня 2023 року. Однак, враховуючи те, що ціни на біржові товари знижуються, то в Україні немає підстав для подальшого росту цін на молоко-сировину.