Лукашук про перейменування в Дніпрі й Кривому Розі: Незрозуміло, навіщо віддавати росіянам перемогу над нацизмом
Глава Дніпропетровської облради Микола Лукашук на тлі обурення містян щодо перейменувань у Дніпрі та Кривому Розі також виступив із критикою.
Про це він висловився у Facebook.
Так, Лукашук зазначив, що важливість декомунізації та деколонізації не підлягає сумніву, але час вибирати треба обережно.
"У Дніпрі та Кривому Розі громадськість обурилась через перейменування вулиць, повʼязаних з історичними подіями та подвигами наших пращурів. Ці назви нагадують про такі визначні події в історії нашої держави, як перемога над нацизмом. Видаляючи їх, ми втрачаємо частину нашої історичної памʼяті", – йдеться в повідомленні.
За словами Лукашука, відповідний підкомітет Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування повинен був проявити мудрість і не дозволити, аби перейменування стало причиною розколу під час війни. Він підкреслив, що закони та постанови мають сприяти збільшенню єдності, а не навпаки.
Зокрема, на його думку, підкомітет мав би внести правки до Закону і подовжити термін для обговорення питання перейменувань з мешканцями громад.
"Незрозуміло, навіщо віддавати росіянам перемогу над нацизмом. Українці заплатили за це кровʼю. Боюся, якщо ми продовжимо бездумно змінювати свою історію, то ризикуємо дійти до точки, де українську боротьбу асоціюватимуть лише з ОУН-УПА. А подвиг українців у Другій світовій війні буде витіснений з пам'яті", – сказав він.
Лукашук наголошує, що "історія – не чорно-біла" і "важливо не втратити уроки", які можна винести з різних її періодів.
Він порушує такі питання, як доля пам'ятника й музею Сергію Корольову в Житомирі, пам'ятника й музею Миколі Гоголю на Полтавщині, а також населених пунктів Павлоград, Синельникове тощо.
"Підкомітет Верховної Ради мав би зупинити цей непрофесійний підхід, який загрожує знищенням нашої культурної та історичної спадщини. Перейменування, які лише вносять смуту у непростий час, не повинні бути пріоритетом. Життя українців від цього на краще не зміниться. Перемога не здобувається перейменуваннями", – заявив голова облради.
Він наголосив, що наразі важливо не дозволити ворогу скористатися внутрішніми розбіжностями для дестабілізації ситуації в країні. А найкраща деколонізація, за його словами, – усвідомлення важливості внеску українського народу у світову та європейську культурну й історичну спадщину.
Нагадаємо, на Дніпропетровщині перейменували майже 300 топонімів у рамках деколонізації
Як повідомляли Українські Новини, крім того, також критика оповила перейменування топонімів в Одесі. Міський голова Одеси Геннадій Труханов заявив, що мер та міська рада Одеси не мають жодного відношення до перейменувань у місті, що змушують відмовитися від усього притаманного місту та що "обнуляє" його.
В Одеській обласній військовій адміністрації порадили прихильникам радянських назв вулиць їхати до російських Москви чи Уфи. Так в адміністрації відреагували на заяви міського голови Геннадія Труханова, який виступив проти перейменування вулиць у місті.