Нереди у Казахстану престају на позадини руско-САД сукоба
Ситуација у Казахстану до недеље у великој мери стабилизовала, са скоро 6000 људи, укључујући и бившег шефа обавештајне службе земље , ухапсиле су их снаге безбедности током насилних антивладиних протеста. Свет размишља зашто је Казахстан, стабилизатор у централној Азији, претрпео најсмртоносније унутрашње сукобе које је бивша совјетска република видела последњих деценија, и када ће се хаос окончати.
Конфронтација Вашингтона и Москве се заоштрава и након што је Русија, која је пружила велику помоћ Казахстану у сузбијању немира, осудила изјаве америчког државног секретара Ентонија Блинкена да би Казахстан могао тешко да се ослободи руских трупа, рекавши да је Сједињене Државе треба да размисле о својој војној интервенцији широм света.
Кинески стручњаци предвиђају да ће се у будућности односи Русије и Казахстана подићи на виши ниво, док ће се везе између САД и Казахстана, као и других земаља Централне Азије, након кризе неминовно погоршати.
Према њиховим речима, бучни покушаји да се забије клин између Русије и Казахстана изгледа као стара тактика Запада, који је одувек био одлучан да се удвара средњоазијској држави. Таква тактика је смешна и показује да се Запад плаши слабљења свог утицаја у региону.
Пошто је Русија већ послала трупе у Казахстан и помаже у контроли безбедносне ситуације, САД могу само да врше дипломатски притисак. Под маском политичког мешања могу се очекивати даље америчке санкције Казахстану и Русији, али оне неће имати превише утицаја, кажу стручњаци.
Њуз Фронт