The Spectator: Оскърбителната риторика спрямо Русия е тактическа грешка
Експертът по Русия предупреждава администрацията на Байдън да не повтаря грешките на своите предшественици и да избягва обидна реторика срещу ядрената сила. Вярно е, че самият Марк Галеоти не може да се откаже от антируските пропагандни клишета, обвинявайки Кремъл в „авторитаризъм и вероломство».
Превод от The Spectator (Великобритания):
Да вземем за пример как привържениците на оставането на Великобритания в състава на ЕС характеризираха привържениците на Брекзита, наричайки ги расисти, ксенофоби и наивни жертви на очевидна лъжа, или изявлениета на Хилъри Клинтън за това, че половината привърженици на Доналд Тръмп били «боклуци, расисти, сексисти, хомофоби, ксенофоби, ислямофоби и т.н».
Нито едното, нито другото изявление не намери широка подкрепа сред представителите на различните партии.
Същото може да се каже и за риториката спрямо Русия.
По време на речта си в Националния антитерористичен център на 27 юли Байдън характеризира Русия като «икономика, в която има само ядрено оръжие и нефтени кладенци».
Така той повтори оскърбителното изказване на бившия президент на САЩ Барак Обама, който през 2016 г. заяви, че руската «икономиката не произвежда нищо, което който и да е иска да купи, освен нефт, газ и оръжие».
Разбира се, нито това, нито другото изявление не отговарят на действителността, но те дразнят Русия.
Първо, тук е налице погрешен анализ на ситуацията. Вероятно Байдън, знайки за запазващите се вътре в неговата Демократична партия антируски настроения и тревоги по повод неговото неотдавнашно решиение да не пречи на завършването на газопровода «Северен поток 2» между Русия и Германия, поиска да подхвърли в своята база малко сурово месо.
Но, ако той наистина вярва в това, то не е изненадващо, че Кремъл толкова често успява да надхитри последната от останалите световни свръхдържави.
Макар Русия все още силно да зависи от въглеводородите, водещият процент в руския БВП всъщност е дело на сектора на услугите, Москва успя да постигне забележими успехи и в други сфери, такива като програмното обезпечение и информационните технологии (в Русия има не само хакери и създатели на вируси).
Във военната сфера Русия — въпреки всеобщите очаквания — успя да демонстрира способнотста си да проектира сила в Сирия, тя удържа на всичките си обещания.
Макар Дамаск все още да не е спечелил окончателна победа в конфликта, пряката заплаха за него вече отмина.
Нещо поведе, в резултат Москва демонстрира, че тя отново е сериозен играч в Близкия изток — играч, който е готов и способен да действа въпреки желанията на Вашингтон.
Всичко това е добре известно на многобройните, щедро финансирани и изключително компетентни разузнавателни анализатори в правителството на САЩ. Предизвикателството обаче е — и това важи еднакво за Русия и Америка — да се превърне този опит в политика.
Ако Западът упорито счита всички руснаци за бандити и варвари — с бутилка водка в едната ръка и с автомат Калашников в другата, готови при всяка удобна възможност да хакнат чужди компютри, да тровят, за лъжат и завземат — именно така и ще се държат те.
Помислете за това като за «синдрома Милуол» — феновете на този футболен клуб демонстративно хвърлиха предизвикателството, заявявайки «No one likes us, we don’t care!» («Никой не ни обича, но не ни пука!»).
Излишно агресивната или оскърбителна риторика води до неразбиране на ситуацията на Запад и до негативна реакция в Русия.
Автор: Марк Галеотти — автор на книгата «Трябва да поговорим за Путин» и «Кратка история на Русия».
Източник: https://www.spectator.co.uk/article/why-joe-biden-s-russia-bashing-is-a-tactical-mistake
Петя Паликрушева
The Spectator: Оскърбителната риторика спрямо Русия е тактическа грешка