Politico: Въпреки опасенията, «Северен поток 2» ще укрепи сигурността на Източна Европа
Въпреки притесненията на страните от Централна и Източна Европа относно изграждането на „Северен поток — 2“, газопроводът и споразумението между Германия и САЩ могат да бъдат от полза за страните от региона, пише колумнистът на Politico Джон Денис. Според политолога споразумението ще засили сигурността на страните от региона и ще допринесе за укрепването на Германия.
След като постигна споразумение за руския газопровод „Северен поток 2“, изглежда, че Вашингтон предпочита отношенията с Берлин в ущърб на връзките със съюзниците и партньорите в Източна Европа. Въпреки факта, че страните от Централна и Източна Европа са оправдано разтревожени от тома решение на САЩ, парадоксално е, но споразумението може в крайна сметка да засили сигурността в региона, казва журналистът на Politico Джон Денис.
Както отбелязва американският политолог, споразумението, което сложи край на опитите на САЩ да спрат изграждането на газопровода, от гледна точка на Вашингтон, е равносилно на „успешна спасителна операция“. По този начин е вероятно строителството на Северен поток 2 да завърши, въпреки недоволството на САЩ. Същевременно споразумението позволява на САЩ да направят крачка към възстановяване на отношенията с Германия.
В замяна на сделката Германия се ангажира да подкрепи украинската инфраструктура и да намери начин да компенсира Киев за финансовите загуби в резултат на транзитни такси, а и да наложи санкции на Русия, ако тя използва износа на нефт и газ за Украйна като политически лост. Въпреки тези ангажименти, съюзниците в Централна и Източна Европа са основателно възмутени от споразумението.
Денис смята, че тръбопроводът се счита „не без основание“ за геополитическо оръжие, а не за търговски проект, както твърди руският президент Владимир Путин. Полша и балтийските държави са убедени, че газопроводът ще допринесе за още по-агресивното поведение на Русия.
Независимо от това, съперничеството на големите сили, което се развихря между САЩ, от една страна, и Русия и Китай, от друга, вероятно ще се прояви в хибридна форма. Това предполага участието на политически, дипломатически, икономически, информационни и военни предизвикателства. Наблюдателят на Politico отбелязва, че това означава, че тясното партньорство между Вашингтон и Берлин вероятно ще донесе дългосрочни перспективи не само за Германия и САЩ, но и за страните от Централна и Източна Европа.
Работата е в това, че на тях им е нужна силна Германия, а алтернативата на споразумението „Северен поток 2“ е да укрепи тези в Берлин, които предпочитат по-амбивалентна политика, която предполага „равнопоставеност“ между САЩ и Русия. Освен това Денис счита, че Москва най-вероятно никога няма да използва пълния капацитет на тръбопровода. Това ще бъде улеснено от промяната на климата и дългосрочните тенденции в Европа към постепенно премахване на изкопаемите горива и преминаване към възобновяеми енергийни източници.
Както политологът пише в статията си за Politico, споразумението може да се счита за победа за Вашингтон, тъй като позволява на Берлин да поеме ангажименти, които иначе не биха били приети.
Източник: https://www.politico.eu/article/nord-stream-2-central-eastern-europe-should-cheer-pipeline/
Петя Паликрушева
Politico: Въпреки опасенията, «Северен поток 2» ще укрепи сигурността на Източна Европа