The Jerusalem Post: Турция засили ролята на Русия в Кавказ, САЩ са прогонени
Турция и Русия все повече се превръщат в стратегически партньори в опита си да работят с Иран и да прогонят САЩ от Близкия изток. Това е крайната цел на Турция, а конфликтите и хаосът, които тя разпалва — от Сирия до Либия, от Средиземноморския регион до Кавказ — имат за цел да разделят тези региони на руска и турска сфери на влияние.
Превод от The Jerusalem Post (Израел):
Турция застави своите лобисти в САЩ да твърдят, че Анкара води подобна „геополитиката“, за да се превърне в „опора“ срещу Русия — използвайки терминологията от студената война, за да убеди западните лидери, че Анкара е на страната на Вашингтон в противопоставянето му срещу Москва.
В действителност обаче целта на Турция е да работи с Русия и Иран за намаляване на влиянието на САЩ.
Това беше резултатът всеки път, когато Анкара се намесваше или въвеждаше своите войски. Турция работи с Русия за подялбата на районите в Северна Сирия, за прогонването на Съединените щати.
В Либия конфликтът, в който преди това бяха активни САЩ, сега се превърна във владение на подкрепяните от Турция бунтовнически групи.
Наскоро приключилата война между Азербайджан и Армения също беше планирана по такъв начин, че Турция и Русия да влязат в пряк контакт в южната част на Кавказ, да намалят американското влияние и да разделят този регион помежду си.
Доказателства за това могат да бъдат намерени в текста на споразумението, с което бе прекратена тази война. В съответствие с това споразумение руските миротворци и войници влязоха в Нагорни Карабах — автономната арменска област на територията на Азербайджан.
Според руската информационна агенция ТАСС към днешна дата руските спасители са построили над 250 сгради в Нагорни Карабах.
„Към днешна дата са възстановени 251 обекта: 1 жилищна сграда, 245 частни жилищни сгради, 2 административни сгради, 1 инфраструктурен обект и 2 социално значими обекта“, се казва в съобщението.
Общо над 2,6 хиляди обекта са с различна степен на щети и Русия помага за възстановяването им. Русия гледа на това като на вид „установяване на ред“ — тя се намеси, за да сложи край на кавгата между двете бивши съветски републики.
Турция, Русия и Иран имат прагматични работни отношения, възникнали в Астанинския процес през 2016 г. (сирийския мирен процес), който имаше за цел да раздели Сирия на зони на влияние и да прогони САЩ от източната част на Сирия. Крайната цел си остава същата: да се изтласкат САЩ и да се даде на всеки член на новия алианс подходяща зона за контрол.
В миналото Съединените щати играеха по-важна роля в Кавказ.
Грузия очакваше САЩ да й помогнат през 2008 г., когато влезе във война с Русия за спорните територии.
Когато Грузия беше победена, ролята на САЩ и Европа в Кавказ намаля.
По-късно, през 2014 г., Украйна също очакваше помощ от Америка, но в резултат Русия анексира Крим.
Войната, в която Турция тласна Азербайджан през септември 2020 г., бележи края на участието на САЩ в Кавказ.
Въпреки че Турция убеждаваше всички, че тази война е необходима за конфронтация с Иран и Русия, всъщност Анкара си сътрудничеше с Техеран и Москва.
Целта беше да се привлече Русия в Южен Кавказ като мироопазваща сила и да се премахне всяко западно влияние.
Причината беше, че Армения се опитваше да напусне орбитата на Русия.
Никол Пашинян искаше да създаде по-тесни връзки със Запада. За да предотврати това, Москва позволи на Азербайджан да започне война с подкрепата на Турция, за да отслаби позициите на Пашинян през лятото и есента. Отслабен и победен, Пашинян започна да иска мир, а Русия и Турция изпратиха своите сили в спорните райони със съгласието на Баку.
Петя Паликрушева, Българска редакция на News Front
Източник: https://www.jpost.com/middle-east/turkeys-goal-in-caucasus-was-to-increase-russias-role-654022
The Jerusalem Post: Турция засили ролята на Русия в Кавказ, САЩ са прогонени