Въвличат Сърбия в чужда игра, чийто план е разработен в чужбина
13 юли 2020-Нюз Фронт.
За уличното и дезинформационно хулиганство
От вечерта на 7 юли Белград и други градове на Сърбия — Нови Сад, Крагуевац, Ниш, Кралево, Чачак, Суботица — бяха обхванати от сцени на буйни протести срещу правителството.
В мешаницата на протести се обединиха западняци, националисти и представители на разколни «православни» организации. Протестиращите хвърлят фойерверки и камъни в полицията, подпалват патрулни коли и организират дуели помежду си с ножове. И всички те са пешки в странна, но чужда игра.
Протестите започнаха два дни преди началото на преговорите по Косово в Париж, след това в Брюксел.
Аналогична среща във Вашингтон се провали. И след като Александър Вучич посети Парада на победата в Москва на 24 юни, обеща да свери стъпките по Косово с Русия, спечели парламентарните избори, Западът реши да направи сръбския президент по-сговорчив.
Поводът за безредиците стана решението на сръбските власти да се върнат към режима на комендантски час заради
възобновяването на заплахата от епидемията.
Преди това Белград регистрира най-високата смъртност от COVID-19 за цялото време на разпространение на инфекцията. Нови огнища на коронавирус се появиха и в други европейски страни, но само в Сърбия някой изведе хората на улицата и ги хвърли в нападение срещу парламента. Властите се оттеглиха, отказаха да налагат комендантски час и тогава участниците в безредиците, забравяйки за коронавируса, започнаха да искат оставката на президента и преизбирането на парламента.
Президентът на Сърбия Александър Вучич се обърна към своите съграждани:
„Моля хората ни в Белград, Нови Сад и във всички други градове да не влизат в противостояние с хулиганите. Това ще направим ни, като държава, и ще победим. Ще запазим мирът за нашата страна, капитулацията никога не е била опция за нас, а аз сега летя до Париж, за да се боря за нашата Сърбия. Сърбия очаква победа. «
На ултиматумните искания на косовските албанци да проведат диалог, признавайки «териториалната цялост на Косово», «Конституцията на Косово», «перспективите за членството на Косово в ООН и признаването на Косово като останали страни от ЕС», сръбският президент отговори:
«Ако това е всичко, тогава по-нататъшният диалог няма смисъл».
Въпреки това организаторите на побоища с полицията в Белград и други градове наричат президента „предател, който предава Косово“.
Към лозунгите на борбата за сръбско Косово се смесват с лозунги за борбата срещу 5G кули, борбата срещу ваксинацията срещу коронавирус, борбата срещу полицията … Това невъобразимо объркване на изискванията има една цел — да лиши Александър Вучич от президентския пост.
„Станахме свидетели на агресивен политически протест, който беше некоординиран и следователно нелегален“, казва Александър Вучич. «… Нашите специални служби доложиха за действията на чуждестранните специални служби …»
Евроатлантическият център за изследвания (CEAS) пусна версия за „руската следа“ в безредиците.
Руският посланик в Сърбия Александър Ботсан-Харченко веднага отговори на това:
„Въпреки че прокарването на абсурдни, неоснователни обвинения срещу Русия, за Центърът за евроатлантически изследвания не е рядкост, учудва това, доколко може да бъде изкривена представата за реалността на «експерти», които са тръгнали да търсят «руска следа» в организацията на безредици в Сърбия.
Много е печално, когато организацията, претендираща за ролята на „изследователски център“, действа като подбудител на пропагандата за „руската заплаха“ и възпроизвеждането на примитивни русофобски клишета, отхвърляйки всички стандарти на професионализъм и обективност “
Хърватия се присъедини към антисръбската кампания. Представители на повече от две дузини хърватски организации за правата на човека започнаха да пикетират сръбското посолство в Загреб с плакати „Сърбия на Вучич е превзета страна“. Популярното хърватско издание Jutarnji list предостави възможност да се изкаже на всички представители на сръбската опозиция и публикува статия, в която се казва, че Вучич е много уплашен, защото разбра, че зад бунтовете в сръбските градове стои…. Москва.
На нископробната «поръчка», както се изразиха в руското външно министерство обаче не всички се връзват.
Известният политически анализатор Драгомир Ангелкович даде интервю за изданието „Политика“, което беше публикувано под заглавието „ Да се спре антируското и антисръбското дезинформационно хулиганство “.
«Няма и най-малко съмнение, че Москва по никакъв начин не участва в организирането на протести в Сърбия», заяви Ангелкович.
Тези, които сега атакуват Русия в Сърбия, всъщност работят не толкова срещу нея, колкото срещу страната ни. Тяхната цел е да изтласкат Сърбия към бездната на капитулацията по Косово, а след това Сърбия, отделена от руския клон, за който се държи, ще изпълнява всичко покорно… Русия ни трябва много повече, отколкото ние сме и необходими … Изтласквайки Москва далеч от нас «Ние не вредим на нея, а на самите себе си.»
Междувременно сръбската Служба за разузнаване и сигурност (BIA) започна да задържа чужденци, участващи в сблъсъците с полицията.
Първите, които бяха задържани, се оказаха двама израелски граждани, единият от които е родом от Украйна, Роман Левин. След това арестуваха Джеймс Дейвид Макмилан, британски гражданин, който хвърляше камъни и бутилки в полицията. Изданието Alo, позовавайки се на собствени източници в органите на реда, съобщава за ареста на наемници на американския ЧВК Academi (бивш Blackwater) със сръбско гражданство, участвали преди това във въоръжения конфликт в Донбас на страната на въоръжените сили на Украйна.
Така че, чуждата следа във безредиците в Сърбия е налице. Чужда следа има.
А що се отнася до спекулациите за „руска следа“, президентът на Сърбия сложи точка по темата.
«Няма нито едно доказателство, че руснаците стоят зад безредиците», заяви Александър Вучич на 12 юли.
Превод: Ася Иванова-Зуан
Българска редакция News Front.
Въвличат Сърбия в чужда игра, чийто план е разработен в чужбина