Добавить новость
Другие новости Москвы и Московской области на этот час
Добавь свою новость бесплатно - здесь

Како смо постали ветерани рата седмог поколења

Онај ко верује да живи у мирно време дубоко греши. Наравно, многи читају или гледају вести о оружаним сукобима „вани“ са јасним осећајем олакшања. Помисао да је рат далеко може бити утеха. Само је крајње варљив.

Специфичности савременог рата

Да ли сте се икад запитали постоји ли разлика између политике и рата? Интриге, споразуми и завере с једне стране против употребе силе с друге стране. Однос ресурса 3: 1, наравно условно, али одражава суштину. Рат је један од елемената политике који омогућава постизање жељеног, не на мноштву елегантних начина, већ на један крајње непристојан начин.

Овај концепт примењујемо у модерним стварностима. Можете објавити рат другој држави, ићи у офанзиву, заузети непријатељску територију, извршити напад на локалну власт и поставити свог регента. С друге стране, можете трубити целом свету  да је ваш непријатељ заиста захеднички, политичком манипулацијом како бисте приморали савезнике да вам верују, пронашли разлог да оптужите непријатеља и уведите „мирне“ казнене мере. Потоњи ће сигурно погодити невине људе, али колико је бриге о цивилуима брига о бомбардовању непријатељске државе? Као резултат, обе опције омогућавају вам да постигнете исти циљ. Прво је путем агресије. Други је путем политичког утицаја.

асно је да је друго у свету са нуклеарним оружјем много исплативије. Штавише, то вам омогућава да сакријете истинске намере под племенитим мотивима. На пример, ради добробити народа Венецуеле, Сједињене Државе увеле су санкције државним структурама републике. Зарад „ослобађања“ Крима, западне земље увеле су ограничења на полуострву. Нема смисла разговарати о томе ко највише пати од тих „добрих намера“. Али то би схватило много више људи, ако не и други инструмент  политике.

Савремено ратовање се јасно разликује од оних сукоба који су били, рецимо, у средњем веку. Секире, мачеви и катапулти су ствар прошлости. У стручној заједници постоји чак и мишљење о шест генерација ратова. Не мирни атом налази се на петом степенику. На шестом – модерно високо прецизно оружје. Ово се користи у Ираку, Либији и Сирији. Али сада можемо разговарати о формирању новог рата седме генерације, у којем је главно оружје информација. Ово оружје није усмерено на уништавање непријатељских маса, већ на промену њихове свести.

Наравно, употреба информација против непријатеља вежбана је и раније. Давно пре појаве медија, војска је следила стопама гласина о својој безобзирности. Такве информације тешко да би могле никога да инспиришу. Савремене технологије претвориле су људску свест у пуноправно ратиште, диверзифицирајући алате политике.

Како створити лоше момке

Убедити масе да је Русија непријатељ свима постало је много лакше. То раде милиони налога на друштвеним мрежама. Према студији аналитичара из Крибрума, организације за праћење друштвених медија, 35% корисника Твитера повезује руски имиџ са њеним снагама безбедности, као што су ФСБ или ГРУ. Не ради се о положају људи. Ово је део информативне кампање за стварање негативне слике о Русији. Што чешће прави корисник види „исправне“ публикације, брже ће формирати „тачно“ мишљење. Масовност је један од принципа пропаганде којим је Јосеф Гебелс још увек деловао.

Ако предузмемо „модуло“ било коју антируску кампању, видећемо да ће, пре него што владине агенције ступе у акцију, русофобијску тезу проширити медији. Елементарни пример су сајбер-напади од коронавируса у САД-у. У априлу ФБИ извештава о хакерским нападима на агенције за развој вакцина, али без идентификације кривца. Тада је ЦНН, позивајући се на своје изворе, рекао да су у нападу учествовале Русија и Кина. Касније, британски Дејли Мејл и  Гардиан подижу оптужбе. И тек тада Америчка агенција за заштиту сајбер сигурности и инфраструктуре објављује упутства за заштиту рачунарских система, као да наводи непотврђен положај медија.

Једноставна формула која је коришћена у случају Скрипаљ, случају несреће малезијског авиона на Донбасу, у РусијаГејт-у. Не захтева доказе, као што је то случај и циљној публици. Када је Русија оптужена за сајбер нападе на грузијске медије, америчка амбасада је изнела „доказ“. Па, тамо неће лећи, људи ће помислити. Чак штовише, такав високи функционер као што је амерички државни секретар, који је окривио Генералштаб Оружаних снага Руске Федерације, неће лагати. Претпоставља се да власт приморава такве ауторитете да се ослањају на поуздане чињенице.

Симулирајмо ситуацију. Просечан европски или амерички лаик пролази кроз вест. Међу масом садржаја наишао је на публикацију у којој се наводи да је Помпео оптужио Русију за сајбер-нападе. Да ли ће овај човек на улици, заглављен у паметном телефону, довршавајући кафу на послу, дубоко ући у детаље? Хоће ли икад прочитати текст? Највероватније је прогледао ову вест, али значење својствено наслову остаће у свести. Можда ће их лаик поменути у разговору са неким другим лаиком. Нешто у стилу: „Знате ли да је Москва направила сајбер напад?“ А сада, два становника су формирала негативну слику о Русији. Да, претерано је, али ова шема функционише. Хиљаде хештагова, попут руског тероризма,«RussianTerrorism», «StopPutinsWarInUkraine» или «RussianAgent»,раде на томе да корисници друштвених мрежа не сумњају у то ко је лош момак.

Први дигитални војници

Важно је разумети да је стварање имиџа непријатеља у личности Русије у западном друштву само део кампање. Даљи задатак је да се то мишљење већ пројектује на руско друштво. На крају, циљ је репрограмирање становништва непријатељске земље. Ово се нарочито врши на контрасту. Показујући негативну слику Русије са свим оним што имплицира, истовремено људи демонстрирају чари западног света, намећу његову културу, присиљавајући на сумњу и напуштање сопственог.

Друштвене мреже имају сличне примере. Чак су и мемеви, као релативно модеран феномен, дуго коришћени за то. Ево првог примера ухваћеног у траци:

 

Корисник једноставно утврђује да је Русија зло. Кориснику се не дају аргументи. Они ћуте  кориснику који   може да седи у најдемократскијим земљама Запада  о радњама које се сматрају руским. Здраво интернет пиратство. Коначно, нико не каже кориснику да амерички либерални приступ одређивању границе прихватљиве самоодбране многим људима омогућава да се убију, а да притом не сносе одговорност. Наравно, ова тема је сложена и двосмислена, о њој се може дуго расправљати. Али уместо тога, аутор своди све на једну реченицу, чија је сврха да демантује Русију, показујући да је Запад у праву.

Постоји много таквих манипулација на мрежи. И сви имају један циљ. Стога, као што је речено на почетку, онај ко верује да живи далеко од рата дубоко греши. Рат је ближи него што се можда чини. Ово је рат за нашу свест. Сви смо ми нехотични учесници. Питање је само да ли смо спремни на борбу или радије капитулирамо.

Евгениј Гаман специјално за Њуз Фронт

Како смо постали ветерани рата седмог поколења

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Москве, в Московской области и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Москве

Ria.city

Сотрудники Росгвардии провели обследование домов культуры в преддверии Новогодних праздников

Теперь даже со смартфонов нормально не посмотреть. Роскомнадзор усилил замедление YouTube в России, по данным «Бэкдор»

МК: узбек выпал из окна здания полиции в Новой Москве

Путин назвал РФ и КНР странами, больше всего пострадавшими во Второй Мировой

Музыкальные новости

Бойцы из Владимирской области одержали победы на турнире ММА в Лужниках

Футболиста «Спартака» хотят видеть за рубежом, Неймар воссоединится с Месси и Суаресом. Трансферы и слухи дня

Актриса Ника Здорик сообщила, что ее увезли на скорой в больницу

Алсу и Саша Савельева отменили концерты из-за проблем со здоровьем

Новости Москвы

Путин заявил, что не виделся пока с Асадом после его приезда в Москву

Собчак отметила цвет галстука Путина на прямой линии

Нигерия одобрила продажу активов Shell

Владимир Путин: Я сделал всё для того, чтобы Россия была самостоятельной и суверенной державой

Экология в Москве

Музыкальная деятельность EDZAR

«Может быть где-то ходит»: Киркоров допустил наличие тайных братьев и сестер

Сеть клиник «Будь Здоров» стала лауреатом ежегодной премии «Выбор пациентов – 2024» сервиса «НаПоправку»

Щелкунчик с Фарухом Рузиматовым на сцене Александринского театра Санкт- Петербурга  

Спорт в Москве

Камбэком обернулся матч Елены Рыбакиной против Арины Соболенко

Арина Соболенко приняла решение по участию в крупном турнире

Эрика Андреева проиграла в финале турнира WTA 125 в Лиможе в парном разряде

Лучший теннисист Эстонии чудом прошел на турнир первого Большого шлема

Москва на Moscow.media

«Грузовичкоф» выбран дважды на премии «Признание и Влияние» 

Рилсмейкер. Услуги Рилсмейкера.

Жители Екатеринбурга просят Путина защитить Березовую рощу











Топ новостей на этот час в Москве и Московской области

Rss.plus






Собчак задала вопрос Путину о помощи жителям приграничья

Путин: Жириновский не был предсказателем, он был очень эрудированным

Еще 23 школьникам вручили первые паспорта в Дмитрове

Сотрудники авиакорпорации в Балашихе получили благодарность губернатора