Останнім часом побільшало питань про грудне вигодовування після року дитини. Навіщо продовжувати годувати грудьми таку «дорослу» дитину? Адже вона вже їсть дорослу їжу, в неї вже є зуби, вона вже ходить і навіть говорить, а молоко вже пусте, одна вода!
Кожна людина, яка хоч раз бачив тоддлера (тобто дитину у віці від року до трьох років), може уявити, які у нього фізичні та психологічні потреби. Це маленькі люди з надзвичайно високими темпами розвитку – фізичним, інтелектуальним, психоемоційним. Це дівчатка і хлопчики, які щойно встали на ноги, і перед ними відкрився величезний неймовірний світ – де потрібно все побачити, все вивчити, всюди лізти, все спробувати! Це цікаві люди з надзвичайно швидким темпом життя – вони грають, бігають, захоплюються, засмучуються, фруструють, протестують, сміються і плачуть, їм все цікаво, навіть якщо дорослим здається, що все рутинно і нічого нового не відбувається! Тому цілком зрозуміло, що їм потрібно багато енергії, багато захисту і надзвичайно велика кількість спокійного і комфортного відпочинку.
Як вони можуть отримати все це разом «в одному флаконі»? Правильно – за допомогою грудного вигодовування!
Після року молоко, звичайно, не стає «порожнім», як хотіли б думати деякі не дуже обізнані люди.
Після року збільшується жирність молока (вона збільшується у понад 2 рази!). Вміст білка стає майже в 2 рази більшим, що забезпечує збільшення калорійності молока майже в 2 рази! Звичайно, така концентрація енергії разом з енергією від прикорму заряджає «батарейки» малюка для високих фізичних навантажень.
З другого року лактації молоко підвищує вміст всіх імунних факторів – загального білка, лактоферину, лізоциму, IgA, олігосахаридів і багатьох-багатьох інших. Таке природне пристосування захищає малюка у вразливий період, коли дитина пізнає світ і кладе все в рот, а також розширяє свої соціальні зв’язки. Цікаво, що грудне молоко не тільки забезпечує захист тут і зараз, але й допомагає налаштувати власний імунітет дитини на правильну роботу, щоб захистити здоров’я дитини протягом ще довгого часу після закінчення грудного вигодовування.
Молоко, молоко… А як ж:
Все це можна зробити за допомогою чарівного грудного вигодовування!
А про те, як виглядає грудне вигодовування після року, про те, чому важливо для здоров’я матері продовжувати грудне вигодовування, я розповім в наступних статтях.
Авторка: Маргарита Лежепекова, консультантка з грудного вигодовування
Nutrition, Growth, and Complementary Feeding of The Brestfed Infant, Kathryn G.Dewey PhD, Pediatric Clinics of North America, 2001
Breast Milk Macronutrient Components in Prolonged Lactation Matylda Czosnykowska-Łukacka et al 2018
A longitudinal study of human milk composition in the second year postpartum: implications for human milk banking, Maryanne T. Perrin et al 2017
C. Victora, R. Bahl, A Barros, G.V.A Franca, S. Horton, J. Krasevec, S. Murch, M. J. Sankar, N. Walker, and N. C. Rollins. 2016. «Breastfeeding in the 21st Century: Epidemiology, Mechanisms and Lifelong Effect.» The Lancet
Запис Грудне вигодовування після року спершу з'явиться на Маргарита Лежепекова ????.