Крім того, майже все насіння соняшнику (99,5% від загальної пропозиції) буде перероблене на внутрішньому ринку і становитиме 10,9 млн тонн.
19 грудня 2024 року відбулись чергові загальні збори учасників Асоціації "Укроліяпром".
Головною особливістю 2024/25 МР для підприємств олійно-жирової галузі України, як і для всієї країни, залишається робота в умовах військового стану через повномасштабну агресію росії проти України.
Основні виклики галузі наступні.
Загроза аварійних та віялових відключень електроенергії, що особливо небезпечно в осінньо-зимовий період, через намагання агресора знищити критичну інфраструктуру країни.
Постійні загрози припинення експорту олії та шроту через, так званий "зерновий коридор". Ситуація постійно напружена через намагання агресора знищити портову інфраструктуру та обмежити, або повністю припинити експорт, зокрема олії та шроту, через глибоководні порти. А це поставки до країн Азії, Африки та Близького Сходу.
Нові виклики. Невиправдане зростання цін на насіння соняшнику на внутрішньому ринку, коли ціни зросли у порівнянні з початком 2023/24МР майже вдвічі з 13-14 тисяч грн/ тонну до 25-26 тисяч грн./тонну, або на 250$ ) при тому, що ціни на олію соняшникову на світовому ринку зросли на 130 $.
Враховуючи прогнози щодо скорочення урожаю соняшнику в Україні та високу конкуренцію переробних підприємств, сільгоспвиробники стримують продажі соняшнику, очікуючи на ще більш високі ціни.
Така цінова політика щодо соняшнику призведе до того, що олійнодобувні мультифункціональні заводи зменшать переробку соняшнику і будуть нарощувати переробку соєвих бобів, що деякі вже і роблять. Також це підтверджується зростанням експорту соєвої олії та шроту у вересні-листопаді 2024/25 МР відповідно на 42,5 % та на 13,4%.
Продукти переробки соєвих бобів, зокрема соєва олія, експортуються , головним чином до країн Європи, залізничним(58%) та автомобільним транспортом (37%) і лише 7% морським.
Є традиційні ринки споживання соняшникової олії, але ті хто використовує її як сировину для свого виробництва, дійсно можуть замінити її альтернативними видами олій.
Тим, хто притримує продаж соняшнику, треба враховувати також наступні тенденції світового ринку, де ніхто не розглядає соняшник як окрему культуру, що формує ціни.
Особливістю стало запровадження на період дії військового стану режиму експортного забезпечення до операцій з експорту окремих видів товарів, ухваленого постановою Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2024 року №1261. До Переліку таких товарів віднесені, зокрема товари з високою доданою вартістю за кодами УКТЗЕД 1507 (соєва олія), 1512(соняшникова олія), 1514(ріпакова олія) та 2306 (шрот соняшниковий)..
Незважаючи на всі виклики, олійно-жирова галузь України продовжує забезпечувати потреби внутрішнього ринку в олійно-жировій продукції та виконання зовнішньоекономічних контрактів.