Автор: Ян Берндорф
У багатьох країнах представники квір-спільноти стикаються з перешкодами на шляху до отримання медичних послуг. Суспільство часто керується упередженнями, а подекуди гомосексуальність навіть підпадає під заборону. Проте науковці у сфері охорони здоров’я, як-от Алєкс Мюлєр, наполегливо борються за рівність, співпрацюючи з організаціями, які захищають права людини.
Відхилення від уявної гетеросексуальної норми й досі залишається табу у багатьох куточках світу. У кращому разі представників квір-спільноти просто терплять, проте частіше дискримінують, а іноді навіть переслідують. Як це впливає на систему охорони здоровʼя, досліджує Алєкс Мюлєр. Наприклад, Мюлєр провів опитування у девʼяти африканських країнах, вивчаючи звʼязок між сексуальною орієнтацією та доступом до медичних послуг. «Загалом рівень насильства, депресій, тривожних розладів і спроб самогубства серед представників квір-спільноти значно вищий, ніж серед гетеросексуалів — і причина цього криється в структурних обставинах», — зазначає він.
Хоча африканські держави часто мають доволі прогресивні конституції, зокрема у питаннях захисту приватного життя та медичного обслуговування, що пояснюється молодістю їхніх правових систем, сексуальна свобода залишається сферою, де зберігаються старі колоніальні норми. Ці правила призводять до стигматизації представників квір-спільноти і значно ускладнюють їхній доступ до медичних послуг. Подекуди медичні працівники відмовляються надавати їм лікування або ж не забезпечують засобами контрацепції, посилаючись на заборону одностатевого кохання.
Мюлєрові наукові дослідження також знаходять своє застосування у судових процесах, де квір-люди виступають проти обмеження їхньої сексуальної свободи. Так, наприклад, у Ботсвані Мюлєр разом із правозахисними організаціями підтримав гомосексуала, який оскаржив репресивне законодавство. У підсумку вдалося досягти успіху: у 2019 році заборону на гомосексуальність було скасовано.
Алєкс Мюлєр (Alex Müller) проводить дослідження в Інституті міжнародної медицини клініки «Шаріте» в Берліні та у 2020–2021 роках працював в Університеті Ґетинґена як стипендіат Фонду Алєксандра фон Гумбольдта.
Публікація вперше вийшла німецькою мовою під назвою «Alex Müller, ist Gesundheit eine Frage der sexuellen Orientierung?» в журналі Фонду Алєксандра фон Гумбольдта «Kosmos», випуск 116, 2024 рік.
Переклала Яна Пігарьова