Частка кредитів для бізнесу на розвиток виробництва суттєво зросла після зміни у травні 2024 року умов програми «Доступні кредити 5-7-9%». За пів року українські підприємці отримали пільгових кредитів на 40,9 млрд грн, з яких 59% (24,1 млрд грн) спрямовано на переробку та інвестиційні проекти.
За цей період на розвиток переробних підприємств видано 12,7 млрд грн (31% від загального обсягу нових кредитів), ще 11,4 млрд грн (28%) — на реалізацію інвестиційних проектів. На підтримку бізнесу в зоні високого воєнного ризику спрямовано 10,9 млрд грн (27%), на поповнення обігових коштів — 5,9 млрд грн (14%).
Такі результати стали наслідком цільового перепрофілювання програми пільгового кредитування. 30 квітня 2024 року Уряд ухвалив зміни до умов кредитування, обмеживши максимальну суму на поповнення оборотного капіталу до 5 млн грн, водночас зберігши високі ліміти (до 150 млн грн) для підприємств переробної промисловості та інвестиційних цілей. Це було зроблено для переорієнтації державної підтримки на розвиток виробництва та створення продукції з високою доданою вартістю.
«Результати останніх місяців показують, що перепрофілювання програми досягає своєї мети — все більше підприємств використовують кредити для розвитку переробки та виробництва. Це дає поштовх для подальшого впровадження державної політики «Зроблено в Україні», адже модернізація промисловості та інвестиції у виробництво – це основа для створення продукції з високою доданою вартістю. Тому ми продовжуємо працювати над тим, щоб програма «5-7-9» максимально підтримувала виробничі та інвестиційні проекти», — зазначив заступник Міністра економіки Андрій Телюпа.
На сьогодні участь у програмі беруть 46 банків, найбільшу кількість кредитів від початку дії програми видали «Приватбанк» (46,6 тис.), «Ощадбанк» (15,5 тис.) та «Укргазбанк» (5,5 тис.).
Сообщение Зміни в програмі «Доступні кредити 5-7-9%» допомогли спрямувати на розвиток виробництва близько 60% нових кредитів появились сначала на Бізнес-портал Одеської області.