Про це повідомляє газета Financial Times.
Знята на камеру за секунду до того, як вона влучила в онкологічну лікарню в понеділок, Х-101 є однією з найсучасніших крилатих ракет Росії і має вирішальне значення для посилення її кампанії повітряних ударів по Україні.
Росія виробляє майже у вісім разів більше Х-101, ніж до повномасштабного вторгнення у 2022 році — і все ще залежить від запчастин із західних країн, зокрема, США.
“Західні технології дозволяють їм будувати ці розумніші ракети, які дозволяють їхнім терористичним атакам проходити повз нашу слабку протиповітряну оборону”, — сказала Олена Білоусова, провідний науковий співробітник з питань санкцій в Інституті KSE в Києві.
Хоча санкції відрізали Росію від деяких передових компонентів, оборонний сектор Кремля звернувся до мікропроцесорів та інших передових технологій, не призначених для військового використання. Цей перехід видно з українського аналізу ракети Х-101, випущеної в січні, який виявив 16 одиниць електроніки західного виробництва всередині ракети.
Два компоненти були марковані як вироблені швейцарською компанією STMicroelectronics зі штаб-квартирою у Швейцарії, а решта — американськими виробниками мікросхем, включаючи Texas Instruments, Analog Devices та Intel.
Усі товари призначені, головним чином, для цивільних цілей, причому деякі з них досить старі.
Аналіз російських документів, проведений Financial Times, показує, як російські компанії у 2023 році змогли отримати деталі, ідентичні тим, що були використані в січневому Х-101, просто купивши їх на відкритому ринку та імпортувавши через Китай.
Хоча в російських документах зазначено, що деталі були виготовлені західними виробниками, всі вони вказані як такі, що були виготовлені в Китаї, Малайзії, Філіппінах, Тайвані або Таїланді.
Аналіз одного уламка, швидше за все, недооцінює ступінь залежності Росії від іноземного виробництва. Згідно з аналізом Офісу Президента України, наданим FT, укомплектований Х-101 може містити понад 50 різних деталей іноземного виробництва.