Европейската комисия (ЕК) с ново писмо припомня, че е много важно всички данни за търговия с власт и корупция в България да бъдат безпристрастно проверявани.
В писмо до вицепремиера Меглена Кунева и министъра на правосъдието Христо Иванов заместник-председателят на Европейската комисия Франц Тимерманс припомня, че един от критериите за напредъка на България, заложен в Механизма за сътрудничество и проверка, е именно капацитетът на България да разследва корупцията по високите етажи на властта.
Това е трето писмо с източник ЕК през последните 7 дни.
Причината е скандалът с публикуваните записи на разговори между бившия председател на Софийски градски съд Владимира Янева и бившия съдия Румяна Ченалова, в които са намесени премиерът Бойко Борисов, главният прокурор Сотир Цацаров, председателят на Върховния административен съд Георги Колев и членове на Висшия съдебен съвет.
Писмото е в отговор на напрежението създадено от сайтове и издания, притежавани или контролирани от Пеевски, след публикация на "Медиапул" от 25 ноември, която цитира отговор от официален източник от ЕК на зададени въпроси от медията. В него се казва, че Еврокомисията настоява да се се проведе независимо разследване на случая, в което да не участват лица, сочени като замесени. А тъй като според нашето конституционно устройство само прокуратурата може да провежда разследване, а нейният върховен ръководител е замесен, медиите, които отразиха новината на Медиапул написаха, че позицията на ЕК означава временно оттегляне на главния прокурор, имайки предвид оттегляне от разследването, а не от поста.
За оставка на главния прокурор не се споменава нито в отговора на ЕК до Медиапул, нито в публикациите, които го интерпретираха
Поради това, че официалният източник от ЕК не е пожелал да бъде назован и Медиапул се е съобразила с него, сайтовете на Певески нарекоха фалшификат публикацията и обявиха война на медията и на правосъдния министър Христо Иванов, когото посочиха за подстрекател и главен виновник и призоваха премиера Борисов да го изхвърли веднага от правителството.
А главният прокурор изпрати и получи две писма - едно от представителството на ЕК в България, другото от официални източници от ЕК, , в което го уверяват, че не са искали оттеглянето му.
Сегашното писмо от зам.-председателя на ЕК да вицепремиера Кунева, което на практика посочва същото, е в отговор на запитвания от журналисти - информираха от обкръжението на Меглена Кунева в ДБГ.
За оставка на главния прокурор не се говори в публикациите, които интерпретираха първото писмо от ЕК
"В зависимост от хода на събитията Mediapool си запазва правото, в сътрудничество с ЕК, да назове източника, чието изказване в действителност не е в противоречие с последващите официални изявления на ЕК, тъй като никога не сме твърдели, че някой иска оставката на главния прокурор", се казва в днешната публикация на Медиапул по повод писмото на Франц Тимерманс.
"Дневник" публикува пълния текст на писмото на Франц Тимерманс, разпространено от правителствената информационна служба.
Уважаема госпожо заместник-министър председател,
Съзнавам, че настоящият обществен дебат в България е засегнал въпроса за ролята на Европейската комисия в контекста на Механизма за сътрудничество и оценка (МСО).
В контекста на нашето сътрудничество по напредъка на целите на МСО бих желал да се възползвам от възможността да разясня тази роля.
Ролята на Комисията не е да влиза в дискусии как държавите членки да организират независими разследвания на индивидуални казуси. Както вече Комисията разясни, всякакви медийни публикации, предполагащи че Комисията призовава за оставка на които и да е лица, за които се твърди, че са замесени в случая с подслушването, са неправилни.
Отговорностите на Европейската комисия произтичат от правния акт, с който е създаден Механизмът за сътрудничество и оценка от 2006 г. Един от показателите за напредък на България е следният: "Извършване и докладване на професионални и безпристрастни разследвания на твърдения за корупция по високите етажи на властта". Това предполага, че като част от мониторинга, който осъществява, Европейската комисия трябва да докладва за усилията на България да предприеме последващи действия по такива твърдения.
Както казах при приемането на доклада по МСО за 2014 г.: "Политическата несигурност и другите предизвикателства през 2014 г. в България направиха задачата за реформа по-трудна. Нашият доклад посочва ключови области, в които България трябва сега да постигне резултати: съдебна реформа и борба с корупцията и организираната престъпност. Това, че в редица области проблемите са признати и са идентифицирани решения, е положителен знак. Това, от което сега има нужда, е цялостно изпълнение на Стратегията за съдебна реформа и други ключови мерки, като преодоляване на процесуални вратички, използвани за избягване от правосъдие, което ще помогне за повишаване на доверието в реформата на българските граждани и на тези, които искат да инвестират в България. България е страна на талантлив и трудолюбив народ. Сега е моментът за постигане на политически консенсус за ускоряване на реформата, от която България се нуждае, а Комисията ще продължи да помага в постигането на тези цели като част съвместната работа по МСО". Съгласно изпълнението на препоръките от януари и конкретните практически резултати ще бъде определен напредъкът по целите на МСО. Следващият доклад по МСО ще бъде приет в началото на следващата година и ще представи анализа на Комисията по напредъка на България.