Докато Гърция е под все по-силен натиск да охранява по-добре границите си, властите продължават опитите си да овладеят безпрецедентната имигрантска вълна, пише "Катимерини".
Във вторник високопоставени лица от ЕС са предупредили страната, че може да бъде изключена от свободното шенгенско пространство, ако не успее да овладее кризата до средата на декември.
"Германците са гневни и затова се говори за изключване на Гърция", е заявил пред "Файненшъл таймс" високопоставен служител от ЕС, пожелал анонимност.
От началото на годината над 700 000 имигранти са пресекли гръцките граници. Според източниците на "Файненшъл таймс" в Брюксел са ядосани на Атина, че не иска помощ от европейската гранична агенция "Фронтекс", отказва хуманитарна помощ и до момента не успява да преразгледа системата си за регистрация на бежанците.
Изданието отбелязва, че по-голямата част от критиките към Гърция идват от страните от Източна Европа. В неделя например премиерът на Словакия Роберт Фицо е коментирал, че е крайно време Гърция да бъде извадена от Шенген.
Брюксел смята, че единственият начин да накара гръцкия премиер Алексис Ципрас да приеме служители на "Фронтекс" и хуманитарна помощ, е чрез заплаха за изключване от Шенген, допълва "Файненшъл таймс".
Ако все пак ЕС изпълни заканата си, това ще е първият случай, в който страна член на безвизовото шенгенско пространство, датиращо от 1985 г., ще бъде извадена от него. В свободната за придвижване зона влизат 22 европейски страни, без Великобритания, Ирландия, Румъния, България, Кипър и Хърватия. Швейцария, Норвегия, Исландия и Лихтенщайн които не членуват в ЕС, също прилагат шенгенските правила.