Добавить новость




Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

"Правосъдие за всеки" внася седемте си предложения за съдебна реформа в парламента

Националната гражданска инициатива "Правосъдие за всеки" внася официално днес в Народното събрание своите седем предложения за радикална съдебна реформа, подкрепени с подписи на граждани от цялата страна. Веднага след това те ще бъдат представени и на президента Росен Плевнелиев. Това се разбира от съобщение на организацията до медиите. 

От 8.30 до 10 ч. гражданската инициатива ще бъде в парламента и от 11.30 ч. - в президентството.

"За първи път в най-новата история на България гражданите се възползват от възможността си да внесат пряко в парламента предложения за промяна в Конституцията и законите на държавата", пише в съобщението на организацията. 

Законът за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление дава възможност на гражданите да внесат предложения в Народното събрание като задължава народните представители да ги разгледат. Предложенията на инициативата бяха представени на разговори с парламентарните групи на РБ и БСП, с лидера на ДПС Лютви Местан и с министър-председателя Бойко Борисов.

"Правосъдие за всеки" проведе разяснителна кампания в големите градове в страната чрез срещи на място с участието на граждани, местни магистрати, университетски преподаватели и общественици. Тази поредица от срещи завърши с работна дискусия в Народното събрание на 24 ноември, на която дойдоха посланици и предс9тавители на посолства на страните от ЕС, но не и отговорни представители на управляващата партия ГЕРБ.

Ето и седемте предложения, които ще бъдат представени на парламента днес:

1. Без методическо ръководство на главния прокурор върху дейността на прокурорите

2. Намаляване на мандата на главния прокурор от 7 на 5 години

3. Нова длъжност – зам.-главен прокурор за борба с корупцията, независим в дейността си от главния прокурор

4. Две колегии във Висшия съдебен съвет-прокурорска и съдийска

5. Намаляване мандата на членовете на Висшия съдебен съвет от 5 на 3 години. Намаляване на парламентарната квота на Висшия съдебен съвет от единадесет на седем членове

6. Явно гласуване във Висшия съдебен съвет по всички кадрови въпроси

7. Обжалваемост на всички административни актове по съдебен ред

Читайте на сайте


Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. Абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city
Музыкальные новости
Новости России
Экология в России и мире
Спорт в России и мире
Moscow.media










Топ новостей на этот час

Rss.plus