Uppemot 7 000 IS-fångar ska förflyttas från Syrien till Irak. Det uppger den amerikanska militären.
Читать дальше...Bilen är nitiskt skrapad och registreringsskylten fullt synlig. DN:s Bengt Ohlsson känner sig som en förträfflig människa tills han börjar fundera över vilka andra brott han inte skulle begå.
Gävletravet fyller 88 år i februari.
Succétränaren Fredrik Wallins start i Prix d'Amérique är banans största framgång någonsin.
– Jag hoppas att Fredrik och kretsen kring Immortal Doc klarar av att njuta av nuet på söndag, säger Mathias Gustafsson, banans sportchef.
Israeliska styrkor har dödat minst elva palestinier i Gaza, uppger de sjukhus som tagit emot kropparna.
USA:s president Donald Trump presenterade på onsdagen en idé om att införa avskrivningar för privata bostäder – ett årligt inkomstskatteavdrag som ska täcka vissa fastighetskostnader under en begränsad tidsperiod. Det skriver CNBC.
Att anställda på finansiella institut misstänks för insiderbrott genom så kallad ”front running” överraskar branschföreningen Svensk Värdepappersmarknad. ”Detta är nytt för oss”, säger vd:n Urban Funered.
Enedalsgatan utanför Stora Coop har varit avstängd sedan i höstas, med ett kort avbrott för jul. Efter en smärre försening finns nu besked när vägen åter öppnas för trafik. En skillnad från i höstas är att busstrafiken fått ny sträckning i stadsdelen, något som kritiseras. – Den hoppar över hela Bergsäter, säger resenären Amanda Sjölin.
De är vana att tävla – så hur går det på den galagren som utspelar sig på röda mattan?
Svar: Bra.
Det blev genomgående höga betyg när idrottsstjärnorna klädde sig för fest.
Socialdemokraterna vill att riksdagens konstitutionsutskott (KU) granskar justitieminister Gunnar Strömmers (M) agerande kring SD-ledamoten Katja Nybergs uppdrag i flera insynsråd, efter misstankar om rattfylla.
Donald Trumps tal i Davos väcker starka reaktioner i Danmark.
Trots att USA:s president nu säger sig utesluta militärt våld i frågan om Grönland, varnar danska bedömare för att hotbilden snarare har stärkts än försvagats.
”Nato är fortfarande allvarligt hotat”, konstaterar Berlingskes USA-korrespondent Jacob Heinel Jensen.
NEW YORK. USA:s högsta domstol prövar om president Donald Trump har ”saklig grund” att avsätta centralbanken Federal Reserves guvernör Lisa Cook, som tills vidare sitter kvar. Under onsdagens förhandling var det ingen av domarna som gav öppet stöd till Trump-administrationens linje.
Tunnlandsgatan är ett av 30 LSS-boenden i Göteborg med brister som behöver åtgärdas för att boende ska få stöd de har rätt till. En stor utmaning är kompetens. Situationen är inte unik – över hela landet rapporteras om liknande problem. – Vi ser försämringar i en insats som tidigare har fungerat hyfsat bra, säger Eva Borgström på riksförbundet FUB.
Snart startar den sjuttonde säsongen av SVT:s satirprogram ”Svenska nyheter”. Men frågan är om vi, med Donald Trump i Vita huset, verkligen behöver politisk satir?
Anton Wedin har en tung tid bakom sig.
Nu berättar Timråforwarden om skadan han dragits med – och den mentala utmaningen.
– Jag börjar se ljuset i tunneln nu, säger han.
I sitt tal i Davos i dag fortsatte Trump sina verbala attacker mot Europa – och krävde att Grönland ska bli amerikanskt. Vad blir konsekvenserna av USA:s politik för världen och Norden? Läsarna chattade med DN:s Nordenreporter Karin Eriksson och utrikeskommentator Michael Winiarski.
Donald Trump vill köpa Grönland, inte ta kontroll över ön med militärt våld.
Читать дальше...USA:s president Donald Trump säger att han inte kommer att ta över Grönland med våld. Däremot vill han inleda ”omedelbara förhandlingar” om att förvärva ön, säger han i sitt tal på Världsekonomiskt Forum i Davos. – Bara USA kan försvara denna gigantiska landmassa, detta gigantiska isblock. Vi kan göra det bra och säkert för både Europa och för oss.
Mjällby AIF kan vinna pris på Idrottsgalan.
Men borde de ens vara nominerade?
– Det har aldrig hänt förut, säger Lasse Granqvist, ordförande för nomineringsjuryn.
Ett ordkrig har blossat upp mellan Ryanairs vd Michael O'Leary och Elon Musk sedan Teslagrundarens internettjänst Starlink nobbats av flygbolaget. Under onsdagen gav Ryanair-chefen ytterligare bränsle till konflikten.
Tusentals småsparare sitter fast med handelsstoppade Intellegos aktie. Nu föreslås aktien avnoteras från Stockholmbörsen – och i så fall får den inte ligga kvar på ägarnas ISK-konto. Trots att de flesta kommer göra stora förluster kommer det inte gå att nyttja möjligheten att göra avdrag. ”Ett beslut behöver komma så snart som möjligt”, säger Aktiespararnas chefsjurist Sverre Linton.
Från Grönlandshot till Macrons accessoarer. Donald Trump hoppade hejvilt mellan ämnen under sitt tal på Världsekonomiskt Forum i Davos. Här är tre snackisar att ta med sig från talet.
Volvo Cars nya elbil EX60 är en svensk industrisatsning av stora mått och avgörande för biltillverkarens framtid efter tidigare teknik- och mjukvaruproblem. Första leveranserna är utlovade till sommaren. ”EX60 kommer att bli Sveriges största exportprodukt”, säger teknik- och utvecklingschefen Anders Bell.