Kevin, 19, föll på jobbet – fick sex ryggfrakturer
Det som skulle bli en vanlig arbetsdag slutade i ett fall från en stege – och sex brutna ryggkotor.
Читать дальше...
Det som skulle bli en vanlig arbetsdag slutade i ett fall från en stege – och sex brutna ryggkotor.
Читать дальше...Donald Trump hyllade New Yorks nyvalde borgmästare Zohran Mamdani efter att de två träffats för första gången i Vita huset. I flera månader har han varnat för att Mamdani kan förgöra staden. – Jag känner mig mycket säker på att han kan göra ett bra jobb, säger Trump.
Tim Widing behövde vinna säsongsavslutningen för att säkra spel på PGA-touren nästa säsong. Det slutade med en missad kvalgräns och ett förlorat kort. – Det har bara varit ett knasigt år där golfen inte varit en prioritet för mig, säger svensken till HBO Max.
Skanska har tilldelats den första huvudentreprenaden i Trafikverkets miljardprojekt Slussar i Trollhätte kanal, rapporterar Di:s systertidning Byggindustrin. Två andra börsnoterade byggare tävlade om kontraktet.
Tone Sekelius har återhämtat sig efter den omfattande plastikoperationen i Sydkorea.
Читать дальше...
I västra Kanada skadades 11 personer, flera av dem skolbarn när en grizzlybjörn gick till attack.
Читать дальше...En 16-årig pojke och hans jämnåriga före detta flickvän har dömts för en brandattack i ett flerfamiljshus Borås. Nu rasar flickans försvarare Björn Hurtig mot domen. – Rätten är så snett ute som den kan komma, säger han.
Regeringen vill sätta mellanstadiebarn i fängelse utan annat skäl än att det känns rätt.
Sverigedemokraternas nya landsbygdspolitiska talesperson, Peter Eriksson, vill gå längre än Tidöpartierna gällande halvautomatiska vapen för jakt.
Читать дальше...Amerikanska tjänstemän för tidiga diskussioner om huruvida Nvidia ska tillåtas sälja sina H200-chip för artificiell intelligens (AI) till Kina. Chipaktien stiger på beskedet.
SD-frågan förföljer Liberalerna. Blir det Ebba Busch (KD) som räddar kvar L i riksdagen?
Anton Gradin har inte fått det att fungera i Västerås den här säsongen.
Читать дальше...
Liberalerna vill införa ytterligare en så kallad pappamånad i föräldraförsäkringen.
Читать дальше...New York-börserna handlades på plus efter cirka fyra timmars handel på fredagen. Börserna stärktes av att Fed-chefen i New York, John Williams, sade att det finns utrymme för centralbanken att sänka räntan igen inom kort i takt med att arbetsmarknaden försvagas.
En 15-årige pojke har dömts för barnpornografibrott efter att ha laddat ner en barnpornografisk bild på en naken flicka från Snapchat, rapporterar P4 Malmöhus.
En grizzlybjörn attackerade en skolklass i Kanada under torsdagen, rapporterar The Guardian. Elva personer skadades, varav två allvarligt. Nu försöker beväpnade poliser spåra djuret.
Sverige ställs mot de regerande mästarna när curling-EM inleds, men Lag Anna Hasselborg slipper det schweiziska lag som dominerat curlingvärlden under senare år. Den svenske förbundskaptenen Fredrik Lindberg tror att EM på sikt riskerar att tappa i betydelse.
Ett stenkast bort från SVT och SR står högerprofilen Henrik Jönssons splitternya studio.
Читать дальше...
Alvar Myhlback blev diskad – och förbannad.
Nu vill Kristine Stavås Skistad göra samma sak – med flit.
– Allt kan hända, säger tränaren Lage Sofienlund.
Frida Kahlos självporträtt ”El sueño (La cama)” från 1940 såldes på torsdagen för motsvarande 523 miljoner kronor på Sotheby’s i New York.
Somliga säger att vi nu lever i en dumhetens gyllene era, och en hastig omvärldsanalys antyder att de nog har en poäng. Men vad utmärker egentligen dumheten? ”A short history of stupidity” följer oförståndet från antiken till AI.
Golfaren Jesper Svensson kämpar för att få behålla sitt medlemskap på PGA-touren nästa säsong.
Читать дальше...
Ett nyktert initiativ på läktarplats har tagit form på Djurgårdens matcher.
Читать дальше...
Ett föräldrapar åtalas för att ha skurit upp tre sår i sin sjuåriga dotters underliv.
Читать дальше...
Trots flera åtgärder sedan trafikkaoset på E22 i Skåne för två år sedan fastnade människor i timslånga köer när snön föll i veckan. De allt vanligare 2+1-vägarna kan vara en orsak. ”Vi bygger in en sårbarhet”, säger Annika Canaki vid Trafikverket.