SVAR PÅ INSÄNDARE. Det är orättvist att ensidigt svartmåla Sigmund Freud och hans svenska efterföljare. Psykoanalysen och dess företrädare har gjort stor nytta, skriver Birgit Jacobsson.
Olof Mellberg lämnar Brommapojkarna och flyttar till USA. Nästa uppdrag som tränare blir i MLS-klubben St Louis City. ”Det är en fantastisk möjlighet”, säger han till klubbens hemsida.
De amerikanska hushållens konfidensindikator steg till 111,7 i november jämfört med 109,6 i oktober. Det framgår Conference Boards månatliga mätning.
Lärare och vårdpersonal föreslås slippa ange papperslösa elever och patienter. Vi får väl se hur det blir på sikt. Ingen ska tro att SD spelar något annat än the long game i den här frågan, skriver Kristina Lindquist.
Kaliforniens guvernör Gavin Newsom vill införa en skattelättnad på drygt 80.000 kronor för den som köper elbil. Men den gäller inte om man köper en Tesla.
Olof Mellberg lämnar Sverige.
Den tidigare landslagsbacken blir tränare för St. Louis City i MLS.
– Det är en underbar möjlighet för mig, säger svensken.
Stressade julhandlare som shoppar ensamma är biltjuvarnas bästa offer, enligt kommunpolis Kristian Bergström, som sett en ny våg av inbrott i bilar med hjälp av störsändare.
Opec+ har inlett samtal om att återigen skjuta upp ökningen av oljeproduktionen, rapporterar Bloomberg News på tisdagen.
Damallsvenska spelaren Linda Sällström premieras med en fin utmärkelse. – Jag känner en stor stolthet men samtidigt känns det lite konstigt. Det finns de som gör betydligt mer än jag, säger finländska Linda Sällström.
Carina och Ilinca har en annorlunda vän – skatan Petunia. Hon flyger in och ut i familjens villa på Öland, och älskar att busa. ”Ibland snor hon saker som vi håller i”, berättar Carina.
På tisdagen presenterades samtliga bidrag till nästa års upplaga av Melodifestivalen. En av de som ska debutera i Mello är modellen Victoria Silvstedt.
Читать дальше...
Tidsplanen håller. Budgeten verkar inte spricka.
Snart är nya Avicii Arena här.
– Har man varit i Globen tidigare kommer man nästan inte känna igen sig, det kommer bli en helt ny arena, säger Mats Viker, vd SGAF.
Israel genomför våg efter våg av bombräder mot södra Beirut, efter att ha uppmanat människor på ett tjugotal platser att evakuera. Attackerna beskrivs som de mest intensiva under den pågående offensiven mot shiamilisen Hizbollah i grannlandet.
Hovet kommer att jämnas med marken – tidigast säsongen 28/29.
Inom kort ska nya detaljplaner för området, som innefattar en rivning, påbörjas.
– Det kommer byggas ett nytt stadsutvecklingsområde ovanpå Hovet, säger Mats Viker, vd SGAF.
Världens äldste man har gått bort – 112 år gammal. John Tinniswood föddes 1912 i Liverpool, samma år som Titanic sjönk, och levde under de båda världskrigen.
Formel 1 växer. Biltillverkaren General Motors och F1 har nått en överenskommelse om att ta med ett Cadillac-lag till säsongen 2026. Det blir det första nya laget att ansluta till tävlingen sedan 2016.
The deal will meaningfully increase assets under management, boost earnings and add AI-trading and crypto derivatives expertise to Hilbert Group’s strategy offerings.
Under tisdagseftermiddagen sker massiva attacker mot Beirut. Det bara timmar innan Israel väntas ge besked om en vapenvila med Hizbollah. Under 120 sekunder gick Israel till angrepp mot 20 mål i huvudstaden, rapporterar Reuters.
INSÄNDARE. Raljera inte över estetiska ämnen som utgör en viktig motvikt till dagens resultatsamhälle. Det är en normal mänsklig erfarenhet att känna sig kass och ful ibland, skriver fiolläraren Sara Kihlman Wibe.
Anton Westbergh, vd för och grundare av den Embracerägda spelstudion Coffee Stain, har köpt 70.000 aktier i gamingbolaget, enligt Finansinspektionens insynsrapportering.
Det var taggade artister som DN mötte på presentationen av nästa års deltagare i Melodifestivalen. En av dem som berättar om sina förväntningar är Linnea Henriksson. – Drömmen om att ställa upp i Mello någon gång har ju funnits länge, säger hon.
Under tisdagen har de israeliska attackerna mot mål i Beirut intensifierats. Attackerna beskrivs som de mest intensiva under den pågående offensiven mot Hizbollah.
Читать дальше...
Och på den sjunde dagen värvade Malmö FF ännu en spelare från Piteå.
Sin tredje på en vecka.
– De får förutsättningar vi inte kan konkurrera med. Men vi kan inte lägga oss ner och dö, säger Piteås sportchef Leif Strand.
Spekulationer om att Spanien kommer införa ett pantsystem fick det norska återvinningsbolaget Tomra att rusa på Oslobörsen i måndags. I ljuset av en höjd riktkurs från Kepler Cheuvreux, fortsätter börsuppgången även på tisdagen.
INSÄNDARE. Läsarna ger kortfattat sin syn på läget i Sverige och världen samt DN:s innehåll tisdagen den 26 november.