I dag, 25 november, är det Orange day. En dag då mäns mot våld mot kvinnor uppmärksammas runt om i världen. En av dem som drabbats är ”Julia”. Hon bor i Sörmland men heter egentligen något annat. Under flera år var hon utsatt för psykiskt, fysiskt och sexuellt våld av sin dåvarande pojkvän.
Alla arbetstagare på Scania står bakom miljardlånet till krisande Northvolt, säger IF Metalls klubbordförande Michael Lyngsie till SVT Södertälje.
Den italienska banken Unicredits shoppingyra vittnar om en ökad riskaptit, som kan smitta av sig på andra europeiska banker och leda till mer konsolidering i sektorn det kommande året, säger analytiker.
Mitt i oktobernatten blir en 17-årig pojke påkörd på E18 och dör. Men vad hände egentligen timmarna innan olyckan? Enligt utredningen ska pojken ha varit inblandad i ett bråk och slagit bakhuvudet i asfalten så illa att han blev medvetslös. – Det gick inte att snacka med honom. Han var helt avdomnad, har en vän till 17-åringen sagt i polisförhör.
Republikanen Donald Trump planerar att sparka alla transpersoner från den amerikanska militären när han tillträder som president, uppger säkerhetskällor för The Times. Det skulle kunna handla om 15 000 personer.
Tre uzbeker har gripits av polis i Förenade arabemiraten för mordet på den israelisk-moldaviska rabbinen Zvi Kogan som försvann i torsdags och därefter hittades död, uppger landets inrikesdepartement.
Regeringen ser allvarligt på det som framkommit om Lantmäteriets hantering av sekretessbelagda uppgifter. Det framkommer efter ett möte med myndighetens generaldirektör.
Читать дальше...Citybutikerna i Borås lanserar Prisjakten – en unik guide som jämför priserna med två stora lågpriskonkurrenter i realtid. – Vi vet att vi är billigast – vi har datan. Men att jämföra priser är inte alltid så lätt för kunden, säger Linus Ivarsson, butikschef på ICA City Knalleland i Borås.
Flera ägare skriver nu ner värdet på sina aktieinnehav i Northvolt. Bland annat storägaren Volkswagen, enligt insatta källor.
Читать дальше...Israel och Libanon uppges ha kommit överens om ett förslag om vapenvila i Libanon, uppger en amerikansk källa för sajten Axios. – Det ser ut som att diplomatin har gått framåt, även om det fortfarande är mer oklart var Hizbollah och Iran står, säger Mellanösternexperten Anders Persson.
Augustpriset för årets skönlitterära bok går till Tony Samuelsson för boken ”Kungen av Nostratien”. – Den är tung den här, säger han om statyetten.
SkyShowtime gör en andra säsong av thrillerserien ”Veronika”.
Ed Sheeran har fått utstå en hel del kritik efter att han kraschat Rúben Amorims intervju.
Читать дальше...EU är inte alls nära att nå en överenskommelse med Kina om ett alternativ för elbilstullar, enligt EU-källor till Reuters.
Efter en stark säsongspremiär i Bruksvallarna har Mira Göransson siktet inställt på JVM Ett mästerskap som krockar fullständigt med SM-veckan i Borås.
Äntligen finns det femstjärnig kultur om uppvärmningen. Det skriver Virve Ivarsson i en krönika om Vinterbergs tv-serie ”En familj som vår”:
Hittas den på dig? Stans bästa tatuering? BT vill med hjälp av en jury och våra läsare kora Borås absolut bästa tatuering. Enligt tatuerarna handlar en snygg tatuering mycket om placeringen – men du kanske tycker något helt annat. Skicka in din tatuering nedan:
Nästintill hela den svenska djursjukvården kontrolleras av två riskkapitalbolag, och bristen på konkurrens har lett till ofattbart höga priser. Riskkapitalbolagen tjänar multum på sjuka djur, där kostnaderna lämpas över på vanliga djurägare, skriver Anna-Caren Sätherberg (s), gruppledare miljö- och jordbruksutskottet.
PARIS. Maxstraffet 20 års fängelse. Det yrkar den franska åklagaren på för Dominique Pelicot, som under nio års tid drogade och våldtog sin hustru Gisèle Pelicot och lät andra män förgripa sig på henne. Åklagarsidan väntas även yrka på hårda straff för de 50 medåtalade. – År 2024 går det inte att säga att ”hon var med på det, för hon sade ju inget”, sade åklagaren i rätten.
Friidrottaren Kalle Berglund avslutar karriären, skriver han på Instagram.
Det borgerliga styret i Norrköping med Sophia Jarl (M) i spetsen sjunger efter en turbulent höst på sista versen. – Nu måste det bli ett slut på de hårda orden mellan politiken och kulturlivet, säger Norrköpingspolitikern Olle Vikmång (S).
INSÄNDARE. Vår avreglerade elmarknad bygger felaktigt på att kraftverk verkar oberoende och elnäten är fristående distributörer. Nu behöver staten gripa in och strukturera om kraftsystemet, till exempel med en sammanslagning av Svenska kraftnät och Vattenfall, skriver Erik Sandström, före detta chef för kraftsystemstyrning vid Vattenfall elteknik AB.
Plantagen får ytterligare tre månader på sig att reda ut sin ekonomiska kris. Det beslutade Västmanlands tingsrätt på måndagen, rapporterar tidningen Market.
Pensionsmyndigheten tog ett drygt år på sig att handlägga att ärende om bostadstillägg för en äldre man. JO kallar handläggningstiden för ”oacceptabel” och är mycket kritisk till myndighetens bristfälliga hantering.