Merz je Trumpovi vďačný za odklad útokov na iránske elektrárne. Ponúkol mu pomoc pri mierových rokovaniach
Nemecký kancelár Friedrich Merz dnes povedal, že je americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi vďačný za odloženie útokov na iránske elektrárne a energetickú infraštruktúru. Na tlačovej konferencii dodal, že Trumpovi svoje obavy kvôli plánovaným útokom na iránsku energetiku oznámil v nedeľnom telefonáte. Ponúkol v ňom tiež nemeckú pomoc v rokovaniach o prímerí na Blízkom východe.
"Predniesol som mu svoje pochybnosti o ohlásených útokoch na elektrárne v Iráne," povedal Merz. "Som vďačný, že dnes povedal, že ich odkladá o ďalších päť dní a že otvára teraz možnosť bezprostredných a priamych rokovaní s iránskym vedením," dodal.
Nemecko je podľa neho pripravené pomôcť, ako bude môcť, v snahe o uzavretie prímeria na Blízkom východe. Merz už v nedeľu na sieti X napísal, že si s Trumpom telefonoval a že spolu hovorili o situácii v Iráne, Izraeli a na Ukrajine.
Trump dal v sobotu večer (v noci na nedeľu SEČ) 48-hodinové ultimátum Iránu na úplné sprevádzkovanie Hormuzského prielivu, v opačnom prípade podľa neho začnú Spojené štáty ničiť iránske elektrárne. Teherán v reakcii na to varoval, že ak Trump vyhrážku splní, zaútočí na dôležitú infraštruktúru po celom Blízkom východe.
Dnes Trump na sociálnej sieti Truth Social napísal, že Spojené štáty viedli v uplynulých dvoch dňoch veľmi dobré rozhovory s Iránom o úplnom ukončení vojny na Blízkom východe, a predĺžil pôvodne dvojdňové ultimátum. Teherán ale vzápätí rokovania s Washingtonom poprel.
V reakcii na Trumpovo oznámenie ceny ropy vymazali počiatočný rast a začali prudko klesať. Severomorská ropa Brent veľmi rýchlo stratila až 15 percent, neskôr cenový pokles zmiernil.