Добавить новость
World News in Slovak


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

KDH nerozumie, prečo k podpisu dohody s USA prišlo až teraz

Opozičné hnutie KDH nerozumie, prečo k podpisu dohody medzi vládou SR a USA o spolupráci v oblasti civilnej jadrovej energetiky prišlo až teraz.

Upozorňuje, že zmluva mala byť „vyštrnganá“ už v júli. Poukazuje na to, že Slovensko tak stratilo pol roka. Vyplýva to z vyjadrenia kresťanských demokratov na sociálnej sieti.

Opozícia o stretnutí Fica s Trumpom: Najhoršie načasovaná fotka. Koaličný partner vyčíta premiérovi jednu vec

„Premiér Robert Fico (Smer-SD) podpísal s USA medzištátnu zmluvu o spolupráci v jadrovej oblasti, ktorá je nevyhnutným predpokladom na prípravu zmluvy na realizáciu projektu výstavby novej jadrovej elektrárne v lokalite Jaslovské Bohunice. Pre energetickú bezpečnosť Slovenska je to veľmi dobrá správa, ale prečo je zmluva podpísaná až teraz, keď podľa slov ministerky hospodárstva Denisy Sakovej (Hlas-SD) bola zmluva ‚vyštrnganá‘ už v júli 2025?“ spýtali sa.

KDH mieni, že Fico chcel mať fotku s americkým prezidentom Donaldom Trumpom a zmluvu si vzal za rukojemníka. „Vo svete energetiky sa však práve rozpútava krutý boj o termíny výroby kľúčových komponentov, ako sú tlakové nádoby reaktorov, parogenerátory či turbíny, kde sa hrá doslova o každý deň.

Márnivosťou Roberta Fica Slovensko práve stratilo pol roka. Pre ambiciózny termín spustenia elektrárne v roku 2040 to môže byť fatálne zdržanie a Slovensko po predpokladanom odstavení elektrárne Bohunice V2 môže prísť o energetickú sebestačnosť,“ dodalo.

Fico v USA: Premiér tvrdí, že sa s Trumpom zhodli v kritike EÚ. Nie sme bruselskí papagáji, odkázal

Premiéra v tejto súvislosti kritizovala aj opozičná poslankyňa Národnej rady SR a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.

Vyčítala mu, že rokovania s Trumpom viedol v čase, keď Trump hrozí uvalením ciel na krajiny, ktoré nepodporia jeho zámer s Grónskom.

„Väčší dôkaz o Ficovej strate súdnosti v zahraničnej politike ani nemohol prísť. S Donaldom Trumpom sa fotí práve vo chvíli, keď on vyhlasuje colnú vojnu proti našim kľúčovým partnerom v Európskej únii s cieľom ulúpiť Grónsko. Tento konflikt pritom priamo ohrozí aj slovenský priemysel a pracovné miesta, pričom náš kvázisuverén na všetky štyri svetové strany sa pred Trumpom zjavne nezmohol ani na náznak obrany našich záujmov,“ okomentovala.

Minister energetiky USA Christopher A. Wright a slovenský premiér Fico podpísali v piatok medzivládnu dohodu o rozšírení spolupráce v oblasti civilného jadrového programu Slovenska.

Fico mieni, že Slovensko bude vďaka dohode s USA patriť medzi výnimočné krajiny. Dohoda podľa neho otvára dvere na rokovania o dodávkach americkej jadrovej technológie na Slovensko s cieľom postaviť a dať do prevádzky v rokoch 2040 - 2041 úplne nový jadrový zdroj o výkone 1 200 megawattov na území súčasnej atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.

Читайте на сайте


Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. Абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city
Музыкальные новости
Новости России
Экология в России и мире
Спорт в России и мире
Moscow.media










Топ новостей на этот час

Rss.plus