Niektoré priania mal v živote snáď každý. Tak napríklad väčšinu školákov asi niekedy v nedeľu večer napadlo, že by bolo skvelé, keby škola do rána spadla, alebo aspoň vyhorela. Je to túžba, ktorá sa vyplní len niekoľkým málo najväčším šťastlivcom. Niektorí si ju so sebou však nesú až do dospelosti a každú nedeľu večer prajú rovnaký osud svojmu pracovisku. Málokto z nich pritom počul, že moderná fyzika ponúka ešte zaujímavejšiu možnosť. Namiesto školy či práce môže zmiznúť celý vesmír.
Kozmológovia už prišli s viacerými možnosťami, ako by mohlo univerzum raz zaniknúť. Zrejme najstarší je scenár tepelnej smrti, moderne nazývaný veľké zmrznutie. Podľa tejto teórie sa časom všetka energia premení na teplo, bude ho reprezentovať chaotický pohyb fotónov, neutrín, elektrónov a snáď aj protónov, pokiaľ sa vydrží nerozpadnúť. Prestanú existovať tepelné rozdiely a hviezdy, planéty aj galaxie jednoducho zaniknú. Všade bude len rovnaká masa takmer nehybných častíc s teplotou o chlp nad absolútnou nulou.
Inou možnosťou konca vesmíru je, že sa neustále akcelerujúce rozpínanie kozmu zrýchli natoľko, až prekoná sily držiace hmotu pohromade; tejto teórii sa hovorí veľké roztrhnutie. Podľa ďalšieho čierneho scenára sa rozpínanie naopak zmení na zmršťovanie a univerzum by zaniklo opačným spôsobom, než vzniklo pri veľkom tresku. Tento spôsob sa označuje ako veľký kolaps.
Nebezpečná situácia na našej obežnej dráhe. Denne prichádza vyše tisíc varovaní pred zrážkou
Môžeme byť však pokojní: všetky spomínané možnosti majú spoločné to, že by mali nastať až za veľmi dlhú dobu. Napríklad pri tepelnej smrti by k tomu mohlo dôjsť za približne 10100 (jednotka a sto núl) rokov. Avšak v poslednej dobe sa začína skúmať teória takzvaného veľkého vysrknutia alebo aj zrútenia v...