Nemecký kancelár Olaf Scholz zablokoval ďalšiu vojenskú pomoc, ktorú chceli Ukrajine ešte pred februárovými parlamentnými voľbami poslať minister obrany Boris Pistorius a ministerka zahraničia Annalena Baerbocková.
S odvolaním sa na svoje zdroje o tom dnes informoval magazín Der Spiegel. Podľa neho mal mať balík hodnotu zhruba troch miliárd eur.
Pistorius, ktorý je rovnako ako Scholz členom sociálnej demokracie (SPD), a Baerbocková zo strany Zelených začali na novom balíku vojenskej pomoci Ukrajine pracovať už v závere minulého roka. V novembri sa v Nemecku rozpadla koaličná vláda SPD, zelených a slobodných demokratov (FDP), predčasné voľby prezident Frank-Walter Steinmeier vypísal na 23. februára.
Podľa plánov ministerstva obrany by mala Ukrajina dostať ešte tri dodatočné systémy protivzdušnej obrany Iris-T s muníciou, ďalšie strely pre protiraketové systémy Patriot, desať kolesových húfnic a ďalšiu delostreleckú muníciu.
Podľa magazínu Der Spiegel považujú Pistorius a Baerbocková balík za dôležitý signál, že Nemecko ďalej stojí na strane Ukrajiny, ktorá sa už takmer tri roky bráni ruskej agresii, a to napriek politickému vývoju v Nemecku.
V žiadosti o financovanie balíka, ktorý by musel schváliť rozpočtový výbor Spolkového snemu, ministerstvá obrany a zahraničia, píšu, že dodatočné dodávky sú potrebné vzhľadom na výrazné zrýchlenie ruského postupu na Ukrajine a stratu dôležitých obranných postov Kyjeva na východe krajiny.
Navyše nie je jasné, ako bude vyzerať po nástupe Donalda Trumpa do Bieleho domu podpora USA, ktoré sú najväčším poskytovateľom vojenskej pomoci Ukrajine. Nemecko je na druhom mieste.
Podľa Spiegelu ale po Novom roku úrad nemeckého kancelára dal obom ministerstvám neformálne najavo, že Scholz nový balík pred voľbami nepodporí. Zdôvodnil to tým, že nechce budúcu vládu postaviť pred hotovú vec.
Navyše kancelár údajne nevidí dôvod na dodatočnú pomoc, Ukrajina podľa neho má teraz k dispozícii z Nemecka dostatok prostriedkov, aby sa mohla účinne brániť.
Predbežný rozpočet na rok 2025 počíta so štyrmi miliardami eur na vojenskú pomoc. Navyše môže Kyjev počítať s balíkom pôžičiek vo výške 50 miliárd dolárov, na ktorom sa vlani dohodla skupina popredných ekonomík G7 a ktorý je financovaný z výnosov zo zmrazených ruských aktív.
Magazín Der Spiegel ale uvádza s odvolaním sa na zdroje v SPD aj ďalší dôvod, prečo zrejme Scholz nový balík pomoci blokuje: nechce si proti sebe pred februárovými voľbami poštvať voličov, ktorí s pomocou Kyjevu nesúhlasia. Tých je pritom podľa posledných prieskumov v Nemecku čoraz viac.
Zástupcovia ministerstiev zahraničia a obrany sa teraz údajne snažia nájsť podporu pre balík pri opozičnej konzervatívnej únii CDU/CSU, ktorá by podľa prieskumov verejnej mienky mohla vyhrať voľby a viesť budúcu nemeckú vládu.