Prezidenti Ukrajiny a Moldavska Volodymyr Zelenskyj a Maia Sanduová sa dnes v telefonickom rozhovore dohodli na spoločnom riešení energetickej krízy v Moldavsku vrátane Podnesterska.
Kyjev je pripravený separatistickému regiónu poskytnúť najmä svoje uhlie, vyplýva z vyhlásenia oboch strán, o ktorých informovala agentúra Reuters.
Podnestersko sa dlho spoliehalo na dodávky ruského zemného plynu, ale jeho tok do regiónu cez Ukrajinu bol zastavený 1. januára, pretože Ukrajina sa rozhodla neobnoviť dohodu o tranzite cez svoje územie.
"Sme pripravení Moldavsku pomôcť, najmä dodávkami uhlia," uviedol Zelenskyj po telefonáte s moldavskou prezidentkou vo svojom večernom videu.
"Je mimoriadne dôležité udržať stabilitu, dať všetkým ľuďom v Moldavsku podmienky na mierový život a prácu pre svoju krajinu, na prekonanie chudoby a k nášmu spoločnému smerovaniu do Európskej únie," dodal ukrajinský prezident.
Zdôraznil, že kríza je dôsledkom ruského "pokusu manipulovať s energetickými zdrojmi" s cieľom poškodiť proeurópsku moldavskú vládu.
Vyhlásenie kancelárie moldavskej prezidentky uvádza, že obaja štátnici sa zhodli na spoločných riešeniach, ktoré majú zabrániť zhoršovaniu humanitárnej krízy, a to aj "využívaním alternatívnych zdrojov energie, ako je uhlie".
V Podnestersku sa bez dodávok plynu ocitli desaťtisíce spotrebiteľov a zastavil sa aj miestny priemysel. Namiesto ruského plynu začal miestny energetický podnik DRES spaľovať zásoby uhlia, ktoré však vydrží len do konca januára.
Podnestersko, ktoré je závislé od finančnej podpory z Moskvy, existuje po boku Moldavska bez akéhokoľvek medzinárodného uznania. Jeho zhruba 450.000 obyvateľov je dvakrát denne vystavených štvorhodinovému blackoutu, píše Reuters. Samozvaný podnesterský prezident Vadim Krasnoselskij viní Moldavsko z neschopnosti krízu riešiť a zároveň odmieta vyhlásenie úradov v Kišiňove o ponuke pomoci.