Severná Čína zápasí s epidémiou ľudského metapneumovírusu (HMPV), ku ktorej odhaleniu pomohlo testovanie nového systému hlásenia chorých. Obavy z pandémie podobnej COVIDU-19 však nie sú namieste, pretože väčšina ľudí si už vytvorila imunitu, uviedli podľa BBC vedci.
Krajina informovala o náraste počtu prípadov HMPV predovšetkým v severných provinciách, a to hlavne u detí. Austrálska epidemiologička Jacqueline Stephensová však uviedla, že s nárastom sa stretáva mnoho krajín na severnej pologuli. "Hoci je to znepokojujúce, zvýšený výskyt je pravdepodobne normálnym sezónnym nárastom, ktorý pozorujeme v zime," dodala.
Nárast počtu prípadov HMPV od októbra zaznamenávajú aj zdravotnícke úrady v Spojených štátoch a Británii, uviedla BBC. Odborníci upokojujú, že obavy z ďalšej pandémie nie sú na mieste, pretože pandémiu zvyčajne spôsobujú nové patogény, čo nie je prípad HMPV.
Vírusom sa totiž aspoň raz nakazí takmer každé dieťa do piatich rokov a keďže sa po celom svete šíri desiatky rokov, ľudia si už voči nemu vybudovali určitú imunitu.
Napriek tomu sa odporúča dodržiavať štandardné preventívne opatrenia, ako je nosiť rúška na preľudnených miestach, vyhýbať sa davom, poriadne si umývať ruky a nechať sa očkovať proti chrípke, ktorej sa HMPV veľmi podobá.
HMPV prvýkrát objavili Holanďania v roku 2001. Medzi jeho príznaky patrí kašeľ, horúčka a upchatý nos, pri osobách so slabšou imunitou môže napadnúť pľúca a prejaviť sa sipotom, dýchavičnosťou a zápalom hrtana.
Šíri sa priamym kontaktom medzi ľuďmi alebo keď sa niekto dotkne kontaminovaného povrchu. Ľudia sa môžu najčastejšie nakaziť na konci zimy a na jar, keď sú vírusy odolnejšie a ľudia viac zostávajú vo vnútri budov, uviedla BBC.
U dospelých sa tento vírus často prejavuje mierne, ale u malých detí, seniorov alebo ľudí s oslabenou imunitou môže spôsobiť vážne komplikácie.
V Číne sa pred piatimi rokmi začala epidémia nového typu koronavírusu SARS-CoV-2. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ochorelo viac ako 777 miliónov ľudí, teda asi desatina svetovej populácie, a viac ako sedem miliónov ľudí zomrelo.
Podalo sa viac ako 13 miliárd dávok vakcíny a na konci roku 2023 boli očkované dve tretiny svetovej populácie.