USA začali dodávať zbrane na Ukrajinu už pred začiatkom ruskej invázie vo februári 2022. Spojené štáty predpovedali, že ku konfliktu dôjde a "potichu" dodali Ukrajine množstvo zbraní, aby bola schopná brániť sa proti ruskej invázii. V rozhovore pre denník New York Times zverejnenom v sobotu to uviedol odchádzajúci americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.
"Keďže sme to (inváziu Ruska na Ukrajinu) predvídali, podarilo sa nám zabezpečiť, aby sme boli pripravení nielen my, spojenci a partneri, ale aj Ukrajina," uviedol Blinken.
"V septembri a následne v decembri (2021) sme v tichosti dodali Ukrajine množstvo zbraní, aby sme sa uistili, že má v rukách to, čo potrebuje na svoju obranu," povedal Blinken, pričom vyzdvihol najmä dodávky ručných protilietadlových systémov Stinger a ručných protitankových zbraní Jevelin.
Tieto zbrane podľa Blinkena "pomohli zabrániť Rusku obsadiť Kyjev, prevalcovať krajinu, vymazať ju z mapy" a umožnili "zatlačiť Rusov späť."
Ukrajine sa v prvých týždňoch celoplošnej invázie podarilo odraziť ruský útok na Kyjev. Z okolia hlavného mesta sa následne ruské sily v apríli 2022 stiahli a sústrediť sa začali najmä na ciele na východe a juhu Ukrajiny. V nasledujúcich mesiacoch začalo na Ukrajinu taktiež prúdiť viac vojenskej pomoci zo Západu.
Blinken sa v rozhovore taktiež dotkol hrozby priameho vojenského stretu medzi Západom a Ruskom. "Nastali rôzne momenty, keď sme mali skutočné obavy z krokov, ktoré by mohlo Rusko podniknúť vrátane použitia jadrových zbraní," vyhlásil. "Myslím si však, že počas celého obdobia sme boli schopní postupovať tak, aby sme sa vyhli priamemu konfliktu s Ruskom."
Šéf americkej diplomacie však poznamenal, že Moskva vykonáva rôzne "nekalé aktivity" v Európe a inde vo svete. Spomenul najmä hybridné útoky, kybernetické útoky, sabotáže alebo atentáty. "Pokiaľ však ide o priamy konflikt, nemyslím si, že sme boli blízko," uviedol.