Francúzske červené víno čelí existenčnej kríze. Mladšia generácia totiž čoraz častejšie volí iné nápoje, prípadne sa alkoholu úplne vyhýba. Napísal to portál denníka Financial Times.
Podľa vinárskeho združenia Conseil Interprofessionnel du vin de Bordeaux klesla spotreba červeného vína vo Francúzsku od 70. rokov minulého storočia približne o 90 percent.
"Problémy s vínom - najmä s červeným vínom - sa stávajú existenčnými, a to už viac ako desať rokov," uviedol FT analytik odvetvia nápojov Spiros Malandrakis zo spoločnosti Euromonitor International.
Celková konzumácia vína, vrátane bieleho a ružového, sa vo Francúzsku od konca druhej svetovej vojny znížila o viac ako 80 percent. Generácia Z, do ktorej spadajú dospelí narodení v roku 1997 a neskôr, nakupuje iba polovicu objemu vína v porovnaní so staršími mileniálami narodenými v 80. rokoch.
Malandrakis upozorňuje, že odvetvie dopláca na "nedostatočné spojenie s mladšími generáciami" a že predtým prepadlo pocit sebauspokojenia kvôli popularite vína u takzvanej generácie baby boomers narodenej po druhej svetovej vojne.
"Nemôžeme pokračovať v produkcii vín, ktorá nikto nepije. Ak je model chybný, musíme sa prispôsobiť, "uviedol člen rady CIVB Jean-pierre Durand. Zostupný trend podľa neho trvá niekoľko desaťročí, "ak starý otec vypil 300 litrov červeného vína ročne, otec vypije 180 litrov a syn 30 litrov".
Niektorí producenti reagujú na meniaci sa vkus mladých spotrebiteľov prechodom k výrobe bielych, oranžových alebo nízkoalkoholických vín. Brigitte Tribaudeauová z vinárstva Château Mauvinon napríklad rozšírila produkciu o biele a oranžové víno a experimentuje s nízkoalkoholickými variantmi. Vinárstvo tiež získalo certifikát ekologického hospodárenia, čo oslovuje mladších zákazníkov.
Časť vinárov s inováciami váži kvôli vysokým nákladom na prechod k iným odrodám alebo moderným technológiám. Malandrakis poukazuje na pomalé prijímanie produktov, ako sú miešané vína alebo konzervované varianty, ktoré by mohli prilákať nových konzumentov.
Popri zmene spotrebiteľského správania čelí vinárstvo poklesu dopytu z Číny, jedného z kľúčových exportných trhov, a dopadom klimatických zmien.
Produkcia vo Francúzsku, ktorá bola predvlani najväčším producentom vína, sa podľa odhadu Medzinárodnej organizácie pre vinič a víno (OIV) vlani znížila o 23 percent. Ide o najvyšší pokles v odvetví.
Produkcia v Taliansku sa však mierne zotavila, krajina tak znovu predstihla Francúzsko a vlani sa opäť stala najväčším producentom. V Taliansku produkcia podľa tohto odhadu vlani predstavovala zhruba 41 miliónov hektolitrov, vo Francúzsku potom 36,9 milióna hektolitrov.