V gruzínskom parlamente dnes zložil prísahu a bol inaugurovaný prezidentom kritik Západu a bývalý futbalista Michail Kavelašvili, ktorého do tejto úlohy vybrali zákonodarcovia a regionálni zastupitelia vládnucej strany Gruzínsky sen.
Opozícia voľby bojkotovala, podobne ako bojkotuje všetky rokovania parlamentu. Doterajšia prezidentka Salome Zurabišviliová zvolenie svojho nástupcu spochybnila vzhľadom na to, že terajší parlament pokladá za nelegitímny.
Zurabišviliová spolu s opozíciou považuje víťazstvo Gruzínskeho sna v októbrových parlamentných voľbách za dielo sfalšovania volebných výsledkov a odmieta opustiť najvyšší úrad, do ktorého ju priamo zvolili gruzínski voliči.
Inaugurácia nemá žiadnu právnu platnosť, zostávam prezidentkou a budem pokračovať vo svojej práci, povedala novinárom Zurabišviliová v piatok podľa gruzínskych médií. Dnes sa označila za jedinú legitímnu hlavu štátu, ale zároveň uviedla, že prezidentský palác opustí. Napísali to agentúry Reuters a AFP.
Západ pritom vyzvala k tvrdšiemu postoju voči režimu v Tbilisi, ktorý opúšťa smerovanie do Európskej únie a skĺzava k Rusku. Moc je podľa nej sústredená v rukách jediného človeka, oligarchu Bidzinu Ivanišviliho, hoci ten formálne nezastáva žiadnu funkciu.
Rusko, ktoré vojensky neuspelo na Ukrajine, teraz v Gruzínsku skúša stratégiu hybridnej vojny, ktorá môže postihnúť aj Rumunsko a Moldavsko, varovala Zurabišviliová.
Opozícia v Gruzínsku od konca októbra protestuje proti sfalšovaniu parlamentných volieb vládnucou stranou. Olej do ohňa prilialo na konci novembra oznámenie premiéra Irakliho Kobachidzeho, že vládnuca strana rozhodla o prerušení prístupových rokovaní s Európskou úniou až do konca roku 2028.
Vzápätí vypukli v gruzínskych mestách protesty, ktoré sa polícia snažila rozohnať násilím. Stovky zadržaných, ako aj desiatky novinárov, sa sťažujú, že sa stali obeťami násilia poriadkových síl i pouličných bánd ovládaných režimom.