V odľahlých oblastiach Juhoafrickej republiky sa darí nelegálnemu obchodu so zvláštne vyzerajúcimi sukulentami. Pašeráci týchto rastlín ťažia zo záujmu kupujúcich zo Spojených štátov, Európy a východnej Ázie. Na ľudí, ktorí žijú v oblastiach, kde tieto sukulenty rastú, má však predaj rastlín negatívne ekologické a spoločenské dopady. Informovala o tom stanica BBC.
Sukulenty dokážu zhromažďovať vodu, vďaka čomu sú schopné prežívať vo vyprahnutých oblastiach. Jednotlivé druhy týchto rastlín sa od seba líšia veľkosťou, tvarom a farbou. Mnoho z nich rastie v púšti Succulent Karoo, ktorá sa rozprestiera na území JAR a Namíbie.
Sukulenty sa tiež bežne pestujú v záhradníctvach, lenže záujem o ne je obrovský a celosvetový dopyt vedie k pašeráctvu týchto rastlín z divokej prírody. Pašeráci ich potom predávajú na internete a cez sociálne siete do zahraničia. Juhoafrické úrady takto zabavili až 1,6 milióna nelegálne zozbieraných rastlín. Skutočné číslo všetkých sukulentov, ktorých pašeráci vyviezli z JAR, však bude ďaleko väčšie.
Mnohí botanici sa zhodujú, že obchod so sukulentami je na vzostupe od pandémie covidu-19, kedy boli ľudia nútení byť doma. "Ľudia mali naraz viac času zaoberať sa niečím, čo ich baví a rastliny boli jedny z mála vecí, ktoré sa nachádzali v ich domovoch a prepájali ich s okolitým svetom," povedal BBC juhoafrický botanik Pieter van Wyk.
Toho využili miestne zväzy, ktoré začali najímať tímy pašerákov, aby priniesli sukulenty z hôr a následne ich predávali na internete.
"Nekradnú iba našu krajinu alebo rastliny, okrádajú nás aj o naše kultúrne dedičstvo," povedala stanici BBC farmárka, ktorej meno BBC neuviedla. "Keď vidíme mladých mužov, ako sa vydávajú do hôr, vieme, že tam idú pre sukulentov. Používajú skrutkovače, aby vytrhli rastliny aj s koreňmi," povedala ďalej.
Farmárka sa však posťažovala aj na to, že pašeráci sa za peniaze, ktoré za rastliny dostanú, kupujú alkohol. Malinda Gardinerová z organizácie Conservation South Africa sa tiež obáva spoločenských dopadov, ktoré pašeráctvo sukulentov spôsobuje. "Tunajšie malé komunity sa navzájom potrebujú...ale toto medzi ne vnáša nedôveru. Rozdeľuje ich to, "povedala.
Jeden z pokusov, ako sa proti pašeráctvu brániť, je presviedčať zákazníkov, aby sa zaujímali o pôvod rastlín, ktoré si kupujú. Čína, ktorá sa stala najväčším odbytiskom sukulentov, hlási pokles predaja o 80 percent u sukulentov, kde obchodník jasne neuvádza ich pôvod.