Na väčšine plánovaných zmien v rokovacom poriadku parlamentu je dohoda naprieč politickým spektrom, čiže aj s opozíciou. V rozhovore pre TASR to uviedol podpredseda Národnej rady poverený jej riadením Peter Žiga (Hlas-SD).
Po novom by sa napríklad pozmeňujúce návrhy nemuseli čítať v pléne, pretože sa dajú predložiť aj v elektronickej forme. Žiga si vie predstaviť skrátenie času rečníkov v rozprave napríklad na polovicu, ako aj zavedenie pokút za vulgarizmy. Zatiaľ nie je jasné, či sa novela rokovacieho poriadku stihne pripraviť a predložiť na februárovú schôdzu.
Žiga vníma prienik názorov medzi koalíciou a opozíciou na zmenách v rokovacom poriadku NR SR.
"Povedal by som, že na 70 percent budeme mať v zmenách rokovacieho poriadku zhodu. A potom ostáva nejakých 30 percent, z ktorých polovicu si budeme musieť asi dohodnúť, že jedna aj druhá strana urobí ústupky, respektíve kompromisy a asi na nejakých desiatich až 15 percentách z celého balíka zmien sa asi možno nedohodneme," povedal.
Zdôraznil, že rokovací poriadok sa tvoril na tzv. analógovú dobu. "Inštitút čítania pozmeňujúceho návrhu v parlamente je už prežitý," skonštatoval s tým, že po novom by sa nemuseli v pléne čítať siahodlhé paragrafové znenia návrhov, keďže sa dajú predložiť aj v elektronickej forme a každý poslanec by ich mohol mať k dispozícii vo svojom počítači.
Debatuje sa podľa neho aj o tom, či čas pridelený poslancom na rozpravu nie je zbytočne dlhý. Pripomenul tiež, že splnomocnenci či komisári pri prednesení výročnej správy v pléne NR SR nemajú obmedzený čas. Tento priestor by sa im podľa neho mohol časovo obmedziť, aby sa zdynamizovali rokovania parlamentu.
Žiga si vie predstaviť, že by sa vystúpenie poslanca za klub skrátilo z 30 na 20 minút, vystúpenie v písomnej rozprave z 20 na desať minút a vystúpenie v ústnej rozprave z desať na päť minút. "Myslím si, že aj opozícia vníma to, že zefektívnenie fungovania parlamentu prináša oveľa kvalitnejšiu debatu," skonštatoval.
Odmietol, že by skracovaním času v diskusii šlo o snahu o zatváranie úst. Dá sa podľa neho inšpirovať okolitými krajinami. "Niekedy si debata vyžaduje aj dlhšie vystúpenie v rozprave, ale väčšinou sa dá povedať všetko, čo poslanec potrebuje povedať, aj v oveľa kratšom čase," povedal s tým, že navrhovateľ, respektíve spravodajca by mali ponechaný neobmedzený čas v diskusii.
"Chceme zefektívniť rokovania parlamentu, aby sme tu nemlátili prázdnu slamu," dodal.
Pri príprave novely sa podľa Žigu rieši aj vhodnosť oblečenia poslancov a vnášanie vecí do rokovacej sály. Nepovažuje za vhodné chodiť do rokovacej sály s tričkom s nápismi.
"Stretávame sa u malej skupinky poslancov aj s vulgarizmami, ktoré sa používajú počas rokovania. Na to nemáme veľmi efektívny inštitút, akým spôsobom proti tomu zakročiť," pripomenul podpredseda NR SR s tým, že tzv. vyvádzanie poslanca zo sály je krajným riešením.
"Myslím si, že by sme ešte mohli zaviesť niečo také ako pokutu za vulgárne výrazy alebo za nadávky, ktoré sa používajú niekedy v rámci rokovania pléna," povedal.
Zástupcovia parlamentných politických strán by sa mali najbližšie stretnúť 17. januára. Nie je však isté, či stihnú pripraviť paragrafové znenie novely rokovacieho poriadku, aby bola predložená na rokovanie najbližšej schôdze od 4. februára. "Ak nie, posunieme to o ďalší čas," skonštatoval Žiga.