Pri kontrole burčiakov sa na Slovensku v roku 2024 zistila 25-percentná porušenosť predpisov. Informovala o tom v správe Štátna veterinárna a potravinová správa.
"V roku 2024 inšpektori oddelenia kontroly vína vykonali odbery 44 vzoriek burčiakov. Z toho 33 burčiakov bolo vyhovujúcich, šesť vzoriek nevyhovujúcich, päť vzoriek burčiaku nebolo možné prekvasiť a spracovať na analýzu. Pri nevyhovujúcich vzorkách bol zistený v troch prípadoch nadlimitný prídavok repného cukru a od jedného výrobcu v troch vzorkách prídavok kukuričnej izoglukózy," spresnili veterinári.
"Pri porovnaní s rokom 2022, keď bola porušenosť až 62 percent, je možné konštatovať výrazné zlepšenie kvality. Najviac vzoriek burčiakov bolo odoberaných na jarmokoch v rámci Slovenska. Väčšina odoberaných vzoriek burčiakov na jarmokoch bola predávaná a ponúkaná priekupníkmi," zdôraznila veterinárna a potravinová správa.
O predajcoch predávajúcich falšovaný burčiak je podľa veterinárnej správy informovaný aj organizátor predajných podujatí z cieľom predchádzania predaja falšovaného burčiaku v budúcnosti.
Pravosť burčiaku je podľa ŠVPS možné zistiť NMR analýzou, ktorá zistí pôvod hrozna a falšovanie. "Pri falšovaní je dokázateľné, koľko bolo pridaného repného cukru, iného cukru pôvodom z kukurice, alebo zemiakov (izoglukóza) alebo vody. Analýzy sa vykonávajú v colnom laboratóriu Bratislava. Príprava vzorky je pomerne zdĺhavá a výsledok je možné získať najskôr až po troch týždňoch," dodali veterinári.
Burčiak podľa platného slovenského zákona o vinohradníctve a vinárstve je možné vyrobiť len z hrozna dopestovaného na Slovensku. V zmysle euronariadenia je zahraničný mušt prepravený na Slovensko možné predávať, ale musí sa označiť ako "čiastočne prekvasený hroznový mušt".