Pakistan, ktorý vlastní jadrové zbrane, vyvíja balistické strely dlhého doletu. Tie mu umožnia zasiahnuť ciele mimo južnej Ázie vrátane Spojených štátov, tvrdí podľa agentúry Reuters vysoký predstaviteľ Bieleho domu.
Zástupca poradcu pre národnú bezpečnosť Bieleho domu Jon Finer o niekdajšom partnerovi USA uviedol, že rokovanie Islamabadu vyvoláva "skutočné otázky" ohľadom cieľov jeho balistického programu. "Úprimne, je pre nás ťažké vnímať konanie Pakistanu ako čokoľvek iné, ako novovznikajúcu hrozbu pre Spojené štáty," povedal Finer.
"Pakistan vyvíja čoraz sofistikovanejšie raketové technológie, od balistických raketových systémov dlhého doletu až po zariadenie, ktoré by umožnilo testovať výrazne väčšie raketové motory," uviedol Finer. Ak bude tento trend pokračovať, podľa Finera bude Pakistan schopný zasiahnuť ciele ďaleko za hranicami južnej Ázie, vrátane Spojených štátov.
Finer sa vyjadril deň po tom, ako Washington oznámil uvalenie nových sankcií na pakistanský program rozvoja balistických striel. Opatrenia postihnú aj pakistanskú štátnu obranu agentúru, ktorá program riadi. Pakistan dnes nové americké sankcie odsúdil ako diskriminačné, podľa tamojšieho ministerstva zahraničia sankcie ohrozujú mier a bezpečnosť v regióne.
Pakistanská diplomacia tiež spochybnila tvrdenie USA, že spoločnosti, ktorých sa sankcie týkajú, sa podieľali na šírení zbraní. Predchádzajúce sankcie podľa pakistanského úradu totiž "boli založené na obyčajných pochybnostiach a podozreniach bez akýchkoľvek dôkazov".
Pakistan tiež obvinil USA z dvojitých štandardov, pretože podľa neho Spojené štáty nemajú licenčné požiadavky ohľadom pokročilých vojenských technológií iných krajín. Sankcie zmrazili všetok americký majetok, ktorý dotknuté podniky vlastnia, a zakazujú Američanom s podnikmi obchodovať.
Pakistanský jadrový a raketový program podľa analytikov slúži predovšetkým na odvrátenie hrozieb zo strany susednej Indie, napísala agentúra AP. Pakistan sa stal jadrovou mocnosťou v roku 1998, keď vykonal podzemné jadrové testy v reakcii na testy svojho rivala Indie. Obe strany pravidelne testovali svoje rakety krátkeho, stredného a dlhého doletu.