V predvianočnom období upozorňuje polícia na dodržiavanie pravidiel pri parkovaní na miestach určených pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP). V prípade porušenia pravidiel hrozí motoristom aj zadržanie vodičského preukazu. TASR o tom informovala Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie Prezídia Policajného zboru.
K porušeniam pravidiel pri parkovaní dochádza najmä v blízkosti nákupných centier či pri kultúrno-spoločenských podujatiach spojených s vianočnými trhmi, kde na miestach vyhradených pre osobu so zdravotným postihnutím parkujú autá aj bez tohto oprávnenia.
K porušeniam dochádza práve v predvianočnom období, ktoré je spojené s nákupným ošiaľom a preplnenými parkoviskami. „Na takýchto miestach môžu stáť len držitelia parkovacích preukazov, pričom držiteľom takéhoto parkovacieho preukazu je fyzická osoba so zdravotným postihnutím alebo vodiči, ktorí osobu s parkovacím preukazom ŤZP motorovým vozidlom sprevádzajú," zdôraznila Hrabovská.
Ak má policajt podozrenie o pravosti parkovacieho preukazu, má právo preveriť, či je na úrade práce skutočne evidovaný. „Ak sa po preverení na príslušnom úrade potvrdí porušenie pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom, policajti sú oprávnení zadržať vodičovi vodičský preukaz,“ pripomenula Hrabovská.
Policajt môže začať aj trestné stíhanie vo veci trestného činu falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky. Parkovací preukaz sa môže používať na vozidle prepravujúcom osobu s ŤZP, ktorá spĺňa podmienky podľa zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Parkovací preukaz sa musí viditeľne umiestniť na prednej časti vozidla.
Vodič vozidla s parkovacím preukazom nemusí po nevyhnutne potrebný čas dodržiavať zákaz státia. Ak je to nevyhnutné, môže vodič takéhoto vozidla vchádzať aj tam, kde je vjazd povolený len vymedzenému okruhu vozidiel a do pešej zóny. Polícia vyzýva vodičov, aby rešpektovali dopravné značenia a boli ohľaduplní voči osobám so zdravotným postihnutím.
V prípade boxov pre rodiny s deťmi je však situácia iná. Tieto parkovacie miesta sú zriadené a osadené primárne blízko vchodov do nákupných centier, aby sa minimalizovalo riziko vbehnutia dieťaťa do cesty okoloidúcich vozidiel. Zároveň sú tieto miesta širšie, aby sa uľahčilo nakladanie a vykladanie dieťaťa z autosedačky a umožnilo plné otváranie dvier. Z pohľadu zákona však na týchto miestach môže stáť ktokoľvek, žiadna dopravná značka alebo pravidlá pre také miesto totiž neexistujú. Ak však deti nemáte, je blokovanie takých miest čistá arogancia.
Zabúdať by vodiči nemali ani na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky na parkoviskách z pohľadu prednosti v jazde. Ak nie je dopravnou značkou určené inak, platí na križovatkách a napríklad i výjazdoch z jednotlivých cestičiek na parkovisku „pravidlo pravej ruky“.
Vodiči prednosť sprava na parkoviskách nedodržiavajú, pretože majú často pocit, že prednosť majú práve tí, ktorí idú rovno alebo po dominantnejšej komunikácii smerujúcej von či dovnútra parkoviska. Závora tu často slúži iba preto, aby sa mohol za parkovanie vyberať poplatok, inak nie je v podstate vôbec dôležitá. Podľa zákona sú totiž aj parkoviská obchodných centier verejne prístupné pozemné komunikácie, pričom nerozhoduje, či sú v podzemí, na streche, alebo voľne priľahlé k stavbe.
Platia tu preto úplne totožné pravidlá ako hocikde inde na ceste. Na parkovisku sa teda jazdí tak, ako je to stanovené dopravným značením. Ak nie sú použité žiadne usmernenia alebo dopravné značky, platí vždy pravidlo pravej ruky a s ním spojená prednosť sprava. Keď pozdĺž parkoviska vedie dlhšia cesta a z nej sa dá odbočiť na „slepé uličky“ s parkovacími miestami, aj tu platí prednosť sprava.
Iná situácia nastáva pri vychádzaní z parkoviska (nie parkovacieho miesta). Zákon hovorí, že „pri vchádzaní na cestu z pozemku ležiaceho vedľa cesty, areálu s obmedzeným prístupom, oploteného objektu, garáže, parkoviska, obratiska električiek a podobných miest, z poľnej cesty, z lesnej cesty, z cestičky pre cyklistov, z obytnej zóny alebo z pešej zóny vodič je povinný dať prednosť v jazde vozidlu idúcemu po ceste.“ Každé parkovisko musí byť označené príslušným značením s písmenom P v modrom obdĺžniku.
Okrem toho je dobré pripomenúť, že vodiči už nemôžu voľne parkovať na chodníkoch, čo upravovala pred viac ako rokom novela, pričom povolené je parkovanie výhradne na riadne označených miestach. Nie je dôležité, či by ste ako motorista pri parkovaní dodržali ponechanie voľného priestoru pre bezproblémový prechod chodcov na úrovni 1,5 metra. Novelou sa upravili možnosti takéhoto parkovania a povolené je výhradne na miestach, ktoré sú označené dopravným zvislým/vodorovným značením, vrátane ponechanie dostatočného 1,5 metrového priestoru pre prechod chodcov.
Veľa vodičov máva problém s vyberaním parkovacieho lístka zo stĺpika pri vjazde. Keď sa k nemu netrafíte „na prvú dobrú“, nie je to žiadna hanba. Nepanikárte, pokojne prejdite k stojanu znova. A pomôcť môže i malý trik: otvorte okienko už vopred a pri zachádzaní k stojanu sa z neho vykloňte a pozerajte sa, kde sa nachádza obrubník. Nielen že zastanete dostatočne blízko pre pohodlné vybranie lístku, ale vyhnete sa tiež poškodeniu diskov. Obdobná rada platí aj pri výjazde, ak máte lístoček priložiť k skeneru či vhodiť do automatu.
Dobrou správou je, že mnohé parkoviská naskenujú registračné značky a párujú ich s vydanými lístkami automaticky. Pri výjazde potom systém pozná, či ste sa zmestili do časového limitu parkovania zdarma, či ho máte zaplatené, a závora sa pred vami zdvihne, bez toho aby ste museli k stĺpiku nakláňať. Niektoré parkoviská však majú ešte stále menšie problémy s čítaním nového typu EČV, prípadne špeciálnych tabuliek, takže si budete musieť pripraviť lístok a naskenovať ho.
Najzásadnejšou radou od nás je trpezlivosť, ohľaduplnosť, dodržiavanie dopravných predpisov a potlačenie agresivity. Veríme, že na cestách môže v nasledujúcich dňoch vzniknúť celý rad nepríjemných, hnev vyvolávajúcich momentov a nasmerované to majú na cesty i pomalší či menej skúsení vodiči. Všetko sú to faktory, ktoré môžu ovplyvňovať vaše správanie za volantom, no nenechajte sa vyviesť z miery.
Každý niekedy začínal, každému sa môže na ceste prihodiť niečo nepredvídateľné a nikto bezchybný z neba nespadol. Buďte preto tolerantní voči sviatočným vodičom a nezvyšujte im úroveň stresu agresívnym vytrubovaním alebo vyblikovaním. Pri pomalom parkovaní alebo aj hocikde na ceste ich to môže zmiasť ešte viac a môže ich to naviesť k ešte väčšej chybe, ktorú si odnesú v lepšom prípade len plechy auta.