Ruský jadrový gigant Rosatom predáva svoje podiely v kazašských uránových baniach čínskym firmám. Oznámila to v utorok kazašská spoločnosť Kazatomprom, hlavný producent uránu v krajine. To podčiarkuje rastúci vplyv Pekingu v strednej Ázii. Správa pochádza z agentúry AFP.
"Kazatomprom oznamuje odchod svojho ruského partnera z niektorých spoločných podnikov," uvádza sa vo vyhlásení najväčšieho producenta uránu na svete, ktorý ho ťaží na 26 miestach v Kazachstane. Táto stredoázijská krajina hraničí s Ruskom aj s Čínou.
Vo vyhlásení sa uvádza, že Uranium One Group, ktorá je súčasťou Rosatomu, predala svoj podiel vo výške 49,99 % v Kazatomprome firme Astana Mining Company, dcérskej firme čínskej štátnej spoločnosti Nuclear Uranium Resources Development. Okrem toho Uranium One Group plánuje predať svojich 30 percent v Chorasan-U a Kyzylkum LLP spoločnosti China Uranium Development Company, ktorej konečným vlastníkom je China General Nuclear Power Corporation.
"Spoločnosť víta nových partnerov a želá si úspech v spoločnej práci," uviedol Kazatomprom, popredný svetový producent uránu, s podielom 43 percent alebo 21 227 ton na globálnej produkcii v roku 2022, podľa údajov Svetovej jadrovej asociácie.
Nahradenie Rosatomu čínskymi spoločnosťami symbolizuje rastúcu prítomnosť Pekingu v bývalých sovietskych republikách v strednej Ázii a slabnúci vplyv Moskvy.
Kazatomprom v utorok informoval tiež, že "spustil rozsiahly prieskumný program" na objavenie nových ložísk. Získal pritom licencie na prieskum štyroch lokalít, v ktorých sa podľa odhadov nachádza viac ako 180-tisíc ton uránu.
Hoci je Kazachstan bohatý na urán, nedostatočne ho využíva pri výrobe elektriny. Plánuje preto postaviť jadrovú elektráreň pri jazere Balchaš na juhu krajiny. O projekt sa chcú uchádzať čínske, ruské, francúzske a juhokórejské spoločnosti.