Štrajk proti rozpočtovým plánom ochromil v piatok verejnú dopravu aj fungovanie veľkých talianskych miest a došlo aj k viacerým potýčkam demonštrantov s políciou. Správa pochádza z agentúry DPA.
Dvadsaťštyrihodinový štrajk sa dotkol verejnej dopravy v Ríme, Miláne a ďalších mestách, kde zasiahol aj nemocnice či školy. Obmedzenie leteckej dopravy však nespôsobil. Do štrajku sa pripojili aj zamestnanci verejnoprávneho telerozhlasu RAI.
V Turíne došlo k stretom medzi políciou a demonštrujúcimi študentmi. Poriadková polícia podľa agentúry ANSA zasahovala obuškami pred tamojšou Polytechnickou univerzitou, kde sa študenti pokúsili prelomiť jej zátarasy. Niektorí z protestujúcich študentov zase na ňu hádzali kamene a vajcia, jedného z nich polícia zadržala.
Demonštrujúci študenti sa v Turíne pokúsili preniknúť aj do miestnej redakcie televízie RAI, ktorú obvinili zo šírenia "dezinformácií" pri správach o Blízkom východe, uvádza ANSA.
Na niekoľkotisícovej demonštrácii v Ríme podľa DPA odpaľovali účastníci petardy smerom k ministerstvu dopravy.
Protesty, ktoré organizátori z radov odborov označili za "generálny štrajk", boli už druhými v priebehu len niekoľkých dní. Podľa všetkého však ani zďaleka nedosiahli intenzitu celoštátneho štrajku z konca novembra, do ktorého sa podľa odborov zapojilo zhruba pol milióna ľudí a výrazne ochromil dopravu vrátane leteckej.
Minister dopravy Matteo Salvini v piatok obvinil odbory, že chcú Taliansko uvrhnúť do "chaosu", a neúspešne sa snažil štrajk časovo obmedziť len na štyri hodiny.
Taliansky parlament v súčasnosti rokuje o rozpočte na rok 2025, pričom pravicová premiérka Giorgia Meloniová dala jasne najavo, že škrty - vo výdavkoch na sociálne zabezpečenie, verejné služby a investície - plánuje presadiť aj napriek protestom.
Vláda pritom uvádza, že jej primárnym cieľom je znížiť štátny dlh Talianska, ktorý je jedným z najvyšších v EÚ. Odbory, naopak, žiadajú zvýšenie platov aj dôchodkov vzhľadom na vysokú infláciu a chcú aj viac peňazí do zdravotníctva i školstva.