Kurz ruského rubľa sa opätovne posilní, keď dočasné špekulatívne faktory a nervozita trhu pominú, ruská ekonomika sa však bude musieť adaptovať na nové sankcie USA nasmerované proti ruskému bankovému sektoru. Povedal to v piatok ruský minister hospodárstva Maxim Rešetnikov. Správa pochádza z agentúry Reuters.
V piatok bol kurz rubľa oproti všetkým kľúčovým menám stabilný, naďalej však zotrváva na najnižšej úrovni od marca 2022, prvého mesiaca vojny na Ukrajine. Prudký pokles zaznamenal v stredu 27. novembra, keď kurz meny klesol o viac než sedem percent a priblížil sa k hranici 115 rubľov za dolár.
Dôvodom boli nové sankcie USA voči ruskému finančnému sektoru. Tie zasiahli aj banku Gazprombank, ktorá realizuje transakcie v energetickej oblasti a je tak kľúčovým dodávateľom západných mien na ruský trh.
Sankcie vyvolali paniku na devízovom trhu, čo sa odrazilo na prudkom poklese kurzu ruskej meny. Po tom, ako rubeľ prekonal hranicu 113 RUB/USD, centrálna banka zaintervenovala a oznámila, že od 28. novembra do konca tohto roka zastavuje nákup devíz.
V súvislosti s poklesom kurzu rubľa Rešetnikov povedal, že za prepadom kurzu meny nie sú žiadne fundamentálne faktory. "Predpokladáme, že po tom, ako sa nervozita na trhu zmierni a situácia sa upokojí, kurz rubľa sa opätovne posilní na svoju bežnú úroveň," uviedol.
Ekonomika sa však podľa neho bude musieť sankciám prispôsobiť. "Je evidentné, že bude potrebné adaptovanie sa hospodárstva na nové protiruské sankcie vrátane zmien bankových mechanizmov a kanálov na prílev mien na ruský trh," povedal Rešetnikov.