Добавить новость

«Умный улей» поможет нижегородским пчеловодам собирать правильный мед

Международный день борьбы за отмену рабства отмечают в России 2 декабря 2024 года

Избежавший расстрела за убийство Масалимов выйдет на свободу в декабре

Футболист Радимов заявил, что у ЦСКА проблемы в нападении

World News in Slovak


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

„No-go“ zóny môžu byť kľúčové pre ochranu biodiverzity a práv miestnych obyvateľov

Nasledujúcich päť rokov určí budúcnosť našej planéty, tvrdí celosvetový líder v oblasti baníctva a kovov zo Svetového fondu na ochranu prírody Tobias Kind-Rieper. Do roku 2030 musíme zastaviť stratu biodiverzity a obmedziť globálne otepľovanie pod 1,5 stupňa Celzia. Dosiahnutie týchto cieľov si vyžaduje masívny nárast kritických minerálov, ktoré by podporili prechod na obnoviteľnú energiu. Medzinárodná energetická agentúra odhaduje, že dopyt po mineráloch sa do roku 2040 štvornásobne zvýši.

Táto tvrdá realita predstavuje dilemu: Ako vyvážiť naliehavú potrebu nerastov s ochranou ekosystémov našej planéty a právami pôvodných komunít? „No-go“ ťažobné zóny – kde je ťažba výslovne zakázaná – ponúkajú životne dôležitú časť riešenia. Tento koncept nabral na sile vtedy, keď ho prvýkrát predstavila Medzinárodná rada pre baníctvo a kovy v roku 2003 ako dobrovoľný záväzok vyhnúť sa ťažbe v lokalitách svetového dedičstva.

Na ochranu biodiverzity a zabezpečenie spravodlivosti pre miestne obyvateľstvo musia vlády a priemyselné odvetvia pokročiť nad rámec dobrovoľných opatrení a urobiť takéto zóny právne záväznými.

Pôvodné územia, ktoré pokrývajú viac ako 32 percent zemského povrchu, sú často ohniskami biodiverzity. Štúdie neustále ukazujú, že ekosystémom sa darí pod dohľadom pôvodných obyvateľov. Tieto krajiny sú však bohaté aj na kritické nerasty, pričom 54 percent projektov „prechodnej“ ťažby nerastov sa nachádza na územiach pôvodných obyvateľov alebo v ich blízkosti.

A nie sú to len obnoviteľné zdroje energie: Ťažba uhlia a zlata poháňa 71 percent odlesňovania. Pre komunity to má ničivé následky. Napríklad v amazonskom dažďovom pralese ťažba zlata kontaminovala zásoby vody a potravín obyvateľov Yanomami, čo ohrozilo životy a ekosystémy.

Vlády musia konať rýchlo

Zriadenie „no-go“ ťažobných zón je vecou spravodlivosti. Pôvodné obyvateľstvo musí mať na svojom území právo na slobodný a informovaný súhlas, ktorý im umožní vykonávať sebaurčenie, chrániť svoje kultúrne dedičstvo a brániť sa vykorisťovaniu korporáciami. Krajiny musia tieto práva a vytváranie „no-go“ zón zakotviť vo vnútroštátnych právnych systémoch.

Vlády musia vyčleniť zdroje na presadzovanie „no-go“ zón, zatiaľ čo mimovládne organizácie a občianska spoločnosť zohrávajú kľúčovú úlohu pri zvyšovaní povedomia a pri vedení korporácií k zodpovednosti. Aj lídri v tomto odvetví musia prijať etické zdroje a transparentnosť. Tlak verejnosti a dopyt investorov po udržateľnosti môžu viesť k zmenám. Záväzky spoločnosti musia priniesť opatrenia, ktoré zabezpečia, že nerasty poháňajúce ich produkty budú získavané bez toho, aby spôsobovali ľudské utrpenie alebo ničili životné prostredie.

V hre je biodiverzita. Ťažba celosvetovo ohrozuje takmer 11-tisíc druhov a 77 percent baní pôsobí v okruhu 50 kilometrov od kľúčových oblastí biodiverzity, čo ovplyvňuje jednu tretinu globálnych lesných ekosystémov. Kritické oblasti ako Amazonka, Kongo a ostrovy juhovýchodnej Ázie sú bohaté na nerasty, no čelia odlesňovaniu a strate biotopov. 

„No-go“ zóny môžu poskytnúť okamžitú ochranu, najmä pre oblasti s vysokou biodiverzitou. Patria medzi ne aj tie, ktoré možno nespĺňajú podmienky alebo im ešte nie je udelený štatút formálnej ochrany, alebo kde ešte nie sú zabezpečené práva pôvodných obyvateľov. Vlády musia konať rýchlo, aby vytvorili tieto zóny skôr, ako ťažobné záujmy spôsobia nezvratné škody.

Zníženie závislosti od ťažby

Snaha tvoriť budúcnosť z obnoviteľnej energie nemôže visieť len na ťažbe väčšieho množstva nerastov. Výskum naznačuje, že by sme mohli znížiť dopyt po mineráloch až o 58 percent prostredníctvom inovácií, ako sú technológie batérií, ktoré využívajú menej minerálov, osvojenie si postupov obehového hospodárstva a investovanie do zlepšenia miery recyklácie.

Zmeniť sa musia aj spotrebiteľské návyky. Elektronický odpad, jeden z najrýchlejšie rastúcich tokov odpadu na svete, dosiahol v roku 2022 odhadom 62 miliónov ton, pričom len 22 percent je zdokumentovaných ako recyklovaných. Recyklácia lítia zostáva alarmujúco nízka, len jeden až tri percentá.

Prehodnotením používania elektronických zariadení a zlepšením recyklačnej infraštruktúry môže dôjsť k zníženiu dopytu po kritických mineráloch a zmierneniu tlaku na zraniteľné ekosystémy a komunity.

Keďže sa vlády pripravujú na aktualizáciu svojich klimatických záväzkov v roku 2025, prvoradé budú politiky podporujúce spravodlivý prechod. To znamená zabezpečiť dôstojnú prácu, chrániť ľudské práva a vytvárať rámce, ktoré umožnia miestnym komunitám využívať ich zdroje. Pôvodné obyvateľstvo a miestne komunity musia byť aktívnymi účastníkmi týchto diskusií.

Prechod na zelené hospodárstvo nesmie byť na úkor spravodlivosti a biodiverzity. „No-go“ ťažobné zóny, hoci nie sú úplným riešením, ponúkajú potrebnú ochranu. V kombinácii s úsilím o zníženie dopytu po nerastných surovinách, podporu recyklácie a uprednostňovanie rovnosti predstavujú krok k budúcnosti, v ktorej budú potreby planéty v rovnováhe s potrebami jej obyvateľov.

Článok bol preložený z portálu Context.news. Editovaný preklad vznikol v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizujú nezisková organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Program spolufinancuje SlovakAid.

HN Globálne logo FOTO: Hn Globálne

FOTO: Hn Globálne

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Футболист Радимов заявил, что у ЦСКА проблемы в нападении

Смирнова выиграла гонку с раздельным стартом на втором этапе Кубка России по лыжам

«Умный улей» поможет нижегородским пчеловодам собирать правильный мед

"Этноцентризм" и отечественная история: Некоторые размышления по поводу доклада проф. Д. Мухетдинова

Музыкальные новости

Экс-футболист Мостовой: не удивлюсь, если "Химки" отберут очки у "Локомотива"

В Подмосковье росгвардейцы пришли на помощь пострадавшим в результате ДТП

Кабинет Артиста в Яндекс. Кабинет Артиста в Яндекс Музыке. 

Estet Fashion Week 2024: итоги 26-го сезона международной Недели моды, прошедшей в Москве

Новости России

Самое интересное за прошедшую неделю мы собрали для вас в воскресном дайджесте

Прямая трансляция матча "Барыса" с ЦСКА в КХЛ

Куда пропала "поэтесса-вундеркинд" Ника Турбина: Ранняя слава, подозрения в подлоге и трагический итог

Избежавший расстрела за убийство Масалимов выйдет на свободу в декабре

Экология в России и мире

Интересные каналы в Telegram. Лучшие каналы в Telegram.

Дышите глубже: доктор Кутушов рассказал, как "безопасные" альтернативы сигарет отравляют ваш организм

Волшебная новогодняя ночь для гостей Marins Park Hotel Нижний Новгород

Компания «КЕНГУРУ.ПРО» приняла участие в благоустройстве набережной Махачкалы

Спорт в России и мире

Кафельников назвал позором допинговые скандалы ведущих теннисистов

Стало известно место Рыбакиной в рейтинге лидеров WTA по призовым за сезон

Бублик проиграл на турнире в Санкт-Петербурге

Казахстанская теннисистка из топ-30 WTA одержала победу на турнире в России

Moscow.media

В России теперь можно купить добротный японский кроссовер дешевле 2 млн рублей

На улице Генерала Родина в Орле накануне случилось ДТП

Axenix проведет в МГУ цикл лекций по ИТ архитектуре

Новодевичий монастырь снятый на телефон Xiaomi Redmi 12.











Топ новостей на этот час

Rss.plus






Куда пропала "поэтесса-вундеркинд" Ника Турбина: Ранняя слава, подозрения в подлоге и трагический итог

В Москве бабушка в воспитательных целях порезала внука ножом

"Это не ваша земля": Муфтий-отщепенец Дамир Мухетдинов отказал русским в праве на Россию

Международный день борьбы за отмену рабства отмечают в России 2 декабря 2024 года