Rokovanie parlamentu o zákone roka vo štvrtok odštartovalo podľa očakávaní. Návrh štátneho rozpočtu na budúci rok počíta s celkovými príjmami 27,6 miliardy eur a výdavkami vo výške 34 miliárd eur. Obsahuje tiež objemný balík konsolidačných opatrení, ktoré prevažne vyššími a novými daňami zrazia deficit verejných financií na 6,37 miliardy eur alebo 4,7 percenta HDP.
Do návrhu rozpočtu sa v rozprave pustila opozícia. Kritizovala, že vláda zvyšuje svoje vlastné výdavky napriek konsolidačným opatreniam s dosahom na občanov a podniky. Návrh počíta so zvýšením výdavkov každého rezortu a s celkovým výrazným rastom nákladov verejnej správy.
„Ľudia zaplatia o päť miliárd navyše práve preto, aby vláda mohla v roku 2025 zvýšiť svoje výdavky o 3,7 miliardy eur. Teda konsolidácia je niekde na úrovni 1,3 miliardy eur, na úrovni približne jedného percenta hrubého domáceho produktu," povedal podľa TASR Marián Viskupič (SaS).
Takýto rozpočet podľa neho spôsobí výrazné spomalenie ekonomiky a vysokú infláciu, čo poškodí všetkých a spôsobí ďalšie škody ľuďom aj ekonomike. Slovensko by malo byť pritom jedinou krajinou v eurozóne, ktorá konsoliduje a zároveň zvyšuje výdavky štátneho rozpočtu.
„Tento rozpočet, rozpočet minulosti, konzervuje súčasný stav, prehlbuje existujúce problémy a nemyslí na budúcnosť nás a našich detí, pretože ľuďom berie a na štáte nešetrí," uviedol poslanec za PS Štefan Kišš. Opozícia pritom k rozpočtu predkladá viacero pozmeňujúcich návrhov. Lídrom v tomto smere sú zatiaľ poslanci za hnutie Slovensko.
Kým sa poslanci dostanú k samotnému hlasovaniu o zákone, môže prejsť ešte niekoľko dní. V rozprave hovorili o viacerých pozmeňujúcich návrhoch.