Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta, a to kvôli obvineniu z vojnových zločinov spáchaných v Pásme Gazy.
Súd o tomto očakávanom kroku dnes informoval vo vyhlásení, podľa ktorého zamietol námietky Izraela proti žiadosti prokurátora o vydanie zatykača.
Hlavný prokurátor ICC Karim Khan požiadal súd o zatykače na oboch izraelských predstaviteľov a na lídrov palestínskeho teroristického hnutia Hamas v máji.
Súd dnes vydal príkazy na zatknutie oboch politikov za "zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny páchané najmenej od 8. októbra 2023 najmenej do 20. mája 2024", keď prokuratúra o zatykače požiadala. Námietky týkajúce sa jurisdikcie súdu a zákonnosti týchto žiadostí, ktoré v septembri vzniesol Izrael, sú podľa súdu neopodstatnené.
Khan žiadosť o vydanie zatykačov na oboch izraelských predstaviteľov zdôvodnil tým, že podľa jeho názoru nesú trestnú zodpovednosť okrem iného za používanie vyhladovania civilistov ako vojnového nástroja v Pásme Gazy, za úmyselné spôsobenie veľkého utrpenia a za úmyselné zabitie alebo vraždy.
Khan v máji požiadal tiež o príkaz na zadržanie vodcu Hamasu Ismáíla Haníja, šéfa jeho vojenského krídla Muhammada Dífa a šéfa organizácie v Pásme Gazy Jahjá Sinvára. Všetci traja ale medzitým zomreli pri vojenských operáciách izraelskej armády.
Izraelský prezident Jicchak Herzog uviedol, že "nehorázne rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu bolo prijaté so zlým úmyslom" a "je výsmechom obete všetkých, ktorí bojujú za spravodlivosť - od víťazstva Spojencov nad nacistami až dodnes".
Rozhodnutie súdu podľa neho "uprednostnilo terorizmus a zlo pred demokraciou a slobodou a zo samotného systému spravodlivosti urobilo živý štít pre zločiny Hamasu proti ľudskosti".
Lapid, ktorý je súčasne lídrom opozície, na sieti X napísal, že rozhodnutie haagskeho súdu odsudzuje a dodal, že "Izrael bráni životy proti teroristickým organizáciám, ktoré zaútočili, vraždili a znásilňovali našich občanov". Zatykače označil za "odmenu za terorizmus".
Expremiér Bennett označil rozhodnutie súdu za hanebné a rovnako odkázal na teroristický útok ozbrojencov Hamasu zo 7. októbra minulého roka.
Hamas zatykače ICC privítal a zároveň súd vyzval, aby "rozšíril rozsah zodpovednosti na všetkých zločinných okupačných lídrov," uviedla skupina vo vyhlásení.
Vojnu v Pásme Gazy rozpútal Hamas útokom z vlaňajšieho 7. októbra, pri ktorom palestínski ozbrojenci v izraelskom pohraničí povraždili 1200 ľudí, väčšinou civilistov, a na 250 ďalších uniesli do Gazy ako rukojemníkov.
Odvetná vojenská ofenzíva Izraela v Pásme Gazy si podľa údajov ministerstva zdravotníctva ovládaného Hamasom vyžiadala medzi Palestínčanmi viac ako 44-tisíc mŕtvych a vyše 104-tisíc zranených.
Netanjahuovi a Galantovi teraz bude hroziť zatykač, ak navštívi niektorú z viac ako 120 krajín, ktoré sú signatármi Rímskeho štatútu ICC, poznamenal spravodajský portál The Times of Israel (ToI). Jurisdikciu ICC naopak neuznáva napríklad Rusko, Spojené štáty alebo Čína.
Ak členská krajina neplní svoje povinnosti, ICC môže záležitosť postúpiť zhromaždeniu zmluvných strán, ktoré sa schádza raz ročne. Ale možné sankcie sú v podstate obmedzené na ústne pokarhanie.