Pri izraelských úderoch v Pásme Gazy dnes zahynulo ďalších najmenej 33 Palestínčanov, vrátane záchranára. Medzi mŕtvymi je aj sedem Palestínčanov, vrátane dievčaťa, ktoré zabili izraelské údery na juhu v oblasti Mavásí.
Tú pritom Izrael označuje za "bezpečnú humanitárnu zónu". Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na miestnych zdravotníkov.
Najmenej 12 ľudí podľa zdravotníkov prišlo dnes o život pri izraelskom zásahu domu v oblasti Džabálija na severe pásma. Na predmestí mesta Gaza zomrel podľa palestínskej zdravotnej služby pri izraelskom vzdušnom údere záchranár a ďalší traja ľudia boli zranení.
Od 7. októbra 2023, keď teroristickým útokom palestínskeho hnutia Hamas na Izrael začala vojna v Pásme Gazy, bolo podľa civilnej zdravotníckej služby v Pásme Gazy zabitých 87 jej členov.
Riaditeľ nemocnice Kamála Advána v Bajt Lahíji, jedného z troch čiastočne fungujúcich zdravotníckych zariadení v severnej časti pásma, povedal, že nemocnica bola v utorok terčom bombardovania, ktorému nepredchádzalo varovanie. Podľa neho bolo zatknutých 45 členov personálu.
V nemocnici, kde je teraz 85 zranených, vrátane žien a detí, zomierajú podľa jej riaditeľa denne pacienti, ktorých by za normálnych okolností išlo zachrániť. V utorok napríklad zomrel jeden pacient pri dehydratácii. "Bohužiaľ, nepúšťa sem ani jedlo, ani vodu," napísal riaditeľ agentúry Reuters v sms správe.
Na severe Pásma Gazy izraelská armáda zintenzívnila operácie začiatkom októbra v snahe zabrániť prekuknutiu palestínskych ozbrojencov. Súčasne s tým však tiež výrazne obmedzila dodávky humanitárnej pomoci do tejto oblasti.
Podľa denníka The Guardian tento mesiac klesol objem humanitárnej pomoci do Pásma Gazy na najnižšiu úroveň od vlaňajšieho decembra a predminulý týždeň skupina expertov tiež upozornila, že v oblastiach na severe Pásma Gazy hrozí hladomor.
Obyvatelia Bajt Lahíje, Džabálije a Bajt Hanúnu na severe pásma tvrdia, že izraelské sily vyhodili do povetria desiatky domov v troch oblastiach, a obávajú sa, že izraelská armáda sa snaží na mieste vytvoriť nárazníkové pásmo a zostať tam dlhodobo. To ale Izrael odmieta. Avšak aj denník Haarec minulý týždeň napísal, že izraelská armáda "čistí" väčšie územie v Gaze so zrejmým zámerom zostať tam najmenej do konca budúceho roka.
Izraelská armáda dnes pokračovala v úderoch aj na juhu Pásma Gazy. V Rafáhu pri egyptských hraniciach pri dvoch úderoch podľa zdravotníkov zahynuli traja muži. Sedem Palestínčanov, vrátane dievčaťa, zomrelo podľa Reuters na juhu v oblasti Mavásí, ktorú Izrael označuje za "bezpečnú humanitárnu zónu".
Izraelská armáda tvrdí, že od 5. októbra zabila stovky ozbrojencov Hamasu. Ten spolu so svojím spojencom, skupinou Palestínsky islamský džihád, tvrdí, že v rovnakom období zabili mnohých izraelských vojakov.
Podľa portálu The Times of Israel v severnej časti Pásma Gazy v utorok zomrel 21-ročný vojak, čím počet zabitých príslušníkov izraelskej armády a bezpečnostných zložiek od vlaňajšieho 7. októbra dosiahol 800. Údaj okrem vojakov zahŕňa aj policajtov a príslušníkov izraelských ozbrojených síl, ktorí zomreli pri útoku Hamasu na Izrael 7. októbra 2023.
Izrael vedie v Pásme Gazy vojnu proti Hamasu v odvete za útok z vlaňajšieho 7. októbra, keď palestínski ozbrojenci v izraelskom pohraničí pozabíjali na 1200 ľudí a ďalších zhruba 250 odvliekli ako rukojemníkov.
Izraelská odveta si v Pásme Gazy vyžiadala podľa tamojších úradov na 44-tisíc mŕtvych Palestínčanov a ďalších viac ako 104-tisíc Palestínčanov bolo pri nej zranených. Rozsiahle časti Pásma Gazy boli v konflikte zrovnané so zemou a na 1,9 milióna ľudí bolo vyhnaných z domovov a potýka sa s nedostatkom potravín aj čistej vody.