Skupina ruských lekárov sa obrátila na prezidenta Vladimira Putina s protestom kvôli "hanebnému" uväzneniu moskovskej detskej lekárky za poznámky, ktoré údajne predniesla o vojne na Ukrajine. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.
68-ročná Nadežda Bujanovová bola minulý týždeň odsúdená na 5,5 roka väzenia po tom, ako ju udala matka jedného z jej pacientov.
Na videonahrávke, ktorú zverejnil web ruskej nezávislej rozhlasovej stanice Echo pôsobiacej v exile, vystupuje desiatka lekárov vyzývajúcich Putina, aby ju oslobodil. Nie je jasné, či niektorý z týchto lekárov žije v Rusku.
Vo svojich vystúpeniach označili rozsudok za "zjavné bezprávie a krutosť" a uviedli, že je neprimeraný, aj keby boli "za vlasy pritiahnuté obvinenia" vznesené proti Bujanovej pravdivé.
"Aké nebezpečenstvo pre spoločnosť predstavuje osoba, ktorá zasvätila svoj život záchrane životov našich detí? "povedal jeden z nich. "Žiadame okamžité ukončenie tejto hanebnej praktiky a oslobodenie Nadeždy Fjodorovny Bujanovej," uviedol ďalší, ktorý použil lekárkino celé meno.
Kremeľ sa podľa Reuters k prípadu Bujanovovej odmietol vyjadriť, rovnako ako nekomentoval silnejúci trend udavačstva medzi Rusmi, ktorí donášajú úradom na spoluobčanov za ich názory na vojnu a ďalšie údajné politické výroky. Kritici tvrdia, že táto prax pomáha úradom vykoreniť podozrivých "vnútorných nepriateľov", čo je ozvená z čias sovietskej éry.
Príčinou doktorkinho stíhania sa stalo tvrdenie Anastasije Akinšinovej, bývalej manželky vojaka zabitého počas ruskej invázie na Ukrajinu. Tá do ordinácie lekárky priviedla sedemročného syna na vyšetrenie, a keď chlapec začal hnevať, vysvetľovala, že mu chýba otec. Pediatrička jej údajne povedala, že jej muž bol pre Ukrajinu "legitímny cieľ" a že Rusko si všetko "zavinilo samo".
Bujanovová popiera, že by niečo také preniesla, ide podľa nej o ohováranie. Podľa obhajcov neexistujú dôkazy o tom, že by sa tento rozhovor uskutočnil. Sudkyňa lekárku odsúdila, hoci neboli zverejnené dôkazy, že sa konverzácia tak, ako ju opísala Akinšinová, odohrala.
Krátko po vpáde ruských vojsk do susednej krajiny ruskí zákonodarcovia schválili zákony postihujúce diskreditáciu ozbrojených síl a šírenie takzvane lživých informácií o armáde, za čo hrozia roky väzenia.
Nejde o prvý protest lekárov proti odsúdeniu lekárky. Agentúra Reuters už minulý týždeň informovala o otvorenom liste, ktorý napísala skupina zdravotníkov, a petícia za prepustenie Bujanovovej nazbierala vyše 6000 podpisov. Jej prípad ukazuje mieru represií v Rusku, napísala predtým AGENTÚRA a podotkla, že krajina už zažila stovky súdnych procesov proti ľuďom obvineným z kritiky invázie.
Prípad Bujanovej je však podľa agentúry označovaný ako obzvlášť tvrdý. Mnohí ako dôvod na zaobchádzanie s lekárkou vidia jej rodisko - ukrajinský Ľvov, dodala agentúra AFP. Na internete sa predtým objavila fotografia Bujanovej stojacej v zdemolovanom byte po razii bezpečnostných služieb a samotná lekárka uviedla, že utrpela zranenia hlavy po tom, čo vozidlo, ktoré ju prevážalo na súd, náhle zabrzdilo.