Americký štát Florida sa spamätáva z úderu silného hurikánu Milton, ktorý spôsobil rekordné prívaly zrážok a záplavy a milióny ľudí odstrihol od elektriny.
Búrka sprevádzaná desiatkami tornád zabila najmenej sedem ľudí, uvádza podľa médií floridské úrady. Na najčiernejší scenár s niekoľkometrovou prílivovou vlnou v husto osídlenom zálive Tampa Bay ale napokon nedošlo.
Hurikán v noci na dnes na západnom pobreží Floridy ničil domy, roztrhal strechu bejzbalového štadióna v meste St. Petersburg a zhodil žeriav na niekoľkopodlažnú kancelársku budovu.
Spôsobil rozsiahle záplavy, kvôli ktorým napríklad musela nad ránom evakuovať pacientov nemocnice v obci Largo neďaleko Tampy, informoval denník The Washington Post.
Milton udrel v stredu večer pri meste Sarasota a počas niekoľkých hodín prešiel Floridou zo západu na východ, potom územie juhovýchodného štátu opustil a zamieril nad oceán. Keď búrka dorazila nad pevninu, mala silu hurikánu tretej kategórie z päťstupňovej škály, pri odchode bola na prvom stupni.
Búrka sa dostala k pobrežiu skôr a južnejšie, ako sa očakávalo, jej stred tak nezasiahol viac ako trojmiliónovú metropolitnú oblasť tvorenú Tampou a jej okolím.
Guvernér Floridy Ron DeSantis na tlačovej konferencii vyhlásil, že aj vďaka tomu sa Florida zrejme "vyhla najhoršiemu scenáru". Milton sa prihnal pred prílivom, vďaka čomu sa západné pobrežie štátu mohlo vyhnúť najhorším predpovediam ohľadom vzdutia morskej hladiny.
Rozsiahlu búrku však sprevádzali extrémne javy na niekoľkých úrovniach. Prívaly dažďa podľa denníka The New York Times dosiahli až 450 milimetrov, zatiaľ čo maximálna rýchlosť vetra na pevnine presahovala 160 kilometrov za hodinu. V okolí hurikánov sa často tvorí tornáda a Milton ich podľa predbežných údajov priniesol desiatky.
Mŕtvych dnes hlásili dva okresy, od ktorých bol stred hurikánu pomerne ďaleko. Najmenej päť ľudí zabila v okrese St. Lucia tornáda, ktorá sa prehnala komunitou seniorov v obci Fort Pierce.
Podľa miestneho šerifa Keitha Pearsona na pátraní po ďalších senioroch uväznených v troskách domov pracovalo asi 200 ľudí, záchranu ale ráno komplikoval pretrvávajúci vietor. Množstvo ľudí vyslobodzovali záchranári z trosiek domov či prevrátených áut v neďalekom okrese Palm Beach.
Ďalšie dve obete zabili padajúce stromy severne od mesta Orlando, uviedla miestna polícia. Bilancia obetí bude pravdepodobne ďalej narastať s tým, ako sa záchranári budú dostávať do ďalších zasiahnutých lokalít. Počas dneška z nich evakuovali stovky ľudí, povedal DeSantis.
Do krízových operácií je zapojená aj federálna vláda, ktorej kvôli nedávnemu hurikánu Helene dochádza prostriedky na pomoc po živelných pohromách. Americký prezident Joe Biden povedal, že Federálna agentúra pre krízové situácie otvorí na Floride asistenčné strediská a že podporu ponúkla tiež armáda.
Podľa Desantisa bolo dopoludnia bez elektrického prúdu na Floride vyše tri milióny odberných miest. Guvernér vyzval ľudí, aby ani po prechode hurikánu nevychádzali z domov predčasne, vyhýbali sa spadnutým drôtom a dbali pokynov úradov. Medzinárodné letisko v Tampe podľa ap informovalo, že obnoví prevádzku v piatok.
Milióny obyvateľov v oblasti dostali príkaz na evakuáciu a ľudia sa od začiatku týždňa presúvali do evakuačných centier. Niektoré z komunít, ktoré boli v trase Miltonu, sa pritom ešte nestihli spamätať z následkov hurikánu Helene, ktorý na konci septembra zabíjal a napáchal škody od Floridy po Virgíniu. DeSantis uviedol, že dopad Miltonu by mal byť podľa prvých hodnotení menší, ako tomu bolo pri Helene.
USA tento rok zažívajú mimoriadne dramatickú sezónu hurikánov, na americkom území ich od začiatku leta udrelo päť. Podľa klimatológov pritom hrozbu hurikánov stupňujú klimatické zmeny poháňané spaľovaním fosílnych palív. Varujú, že tieto búrky budú čoraz silnejšie a budú prinášať čoraz viac zrážok.